Merkez Bankası’ndan İBAN sistemine düzenleme! Resmi Gazete’de yayımlandı

Merkez Bankası’ndan İBAN sistemine düzenleme! Resmi Gazete’de yayımlandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’de değişikliğe gitti. İBAN numaralarına hakkında yapılan bu düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’de değişikliğe gitti. İBAN (İnternational Bank Account Number) numaralarına hakkında yapılan bu düzenlemeler bugün çıkan Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan düzenlemelere göre İBAN numarası yine 26 karakterden oluşacak ve İBAN oluştururken kullanılacak ödeme hizmeti sağlayıcısı kodlarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirleyecektir. Tebliğde belirtilen esaslara göre para transferine konu her müşteri hesabının İBAN oluşturması ve İBAN bilgisini hesap sahiplerine bildirmesi zorunlu hale gelecektir.  

İBAN numaralarına ilişkin yeni düzenleme

Merkez Bankası'ndan IBAN sistemine yeni düzenleme

Bu tabloya göre eski tebliğde bulunan ‘Banka kodu’ ibaresi yerine ‘Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Kodu’ getirilmiştir. Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturabilecektir.

Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması, 6493 sayılı Kanun kapsamında katılımcı olarak yer aldıkları ödeme sisteminin sistem kurallarında bu konuda aksine bir hüküm olmadığı sürece zorunlu olmayacaktır.

Doğrulama zorunluluğu geldi

Yayımlanan tebliğ kapsamında İBAN oluşturmuş ödeme hizmeti sağlayıcılarının yazılı ve elektronik ortamda para transferine konu olan hesaplara ilişkin olarak müşterileri için oluşturacakları ve üzerinde hesap numarası olan belgelerde İBAN göstermeleri zorunlu hale gelecektir.

Alıcı hesap numarası İBAN olarak belirtilerek gelen para transferlerinde İBAN doğrulaması zorunlu hale gelecektir.

İBAN oluşturan ödeme hizmeti sağlayıcılarına müşteri hesabından yapılacak olan para transferlerinde göndericiye ait İBAN numarasının kullanılması zorunlu hale gelecektir.

İBAN nedir?

Müşteri hesap numaralarının belirli bir standart dahilinde düzenlenmesiyle elde edilen uluslararası banka hesap numarası olan İBAN sadece bir banka hesabına ait olabilir. İBAN, Avrupa Birliği Düzenlemeleri kapsamında ülkeler arasındaki para transferlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve maliyetlerin minimuma düşmesi için geliştirilmiştir. IBAN sayesinde bankalar ve diğer tüm kuruluşlar arasındaki para transferlerindeki hatalar ve gecikmeler en az seviyeye inmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.