SGK'dan Emekli Olmak İçin Tarihler Nedir? Hangi Yıl Emekli Olacaksınız Öğrenin!

SGK'dan Emekli Olmak İçin Tarihler Nedir? Hangi Yıl Emekli Olacaksınız Öğrenin!

Emeklilik için sigorta giriş tarihinize bakmalısınız. Böylece kaç yılında emekli olacağınız ve ne kadar maaş alabileceğiniz gibi detayları öğrenebilirsiniz. SGK'lılara müjdeli haberler verilirken bir yandan da emeklilik yaşınızla ilgili detaylar paylaşılıyor. İşte emeklilik tarihinde önemli olan şartlar...

Emeklilik şartları karşılandığında geriye kalan şey genel olarak yaş beklemek oluyor. Ancak kimi çalışanlar sigorta giriş tarihleri nedeniyle erken emekliliğin tadını çıkarıyor. Peki resmi kayıtlara göre emekli adayları hangi tarihlerde emekli olabilecek? Merak edilen sorunun cevabı verildi. Prim gününü erken tamamlamanın da önemli olduğunu belirtelim.

Emeklilik Tarihleri

Erkek ve kadınlara göre değişkenlik gösterebilecek emeklilikle ilgili pek çok detay bulunmakta. Ancak genel olarak sigorta kaydınızın yapıldığı tarihe bakılmalı. 2016 yılı sonrasında sigorta kaydı yaptırdıysanız 5400 gün prim günü şartı koşuluyor. 30 Nisan 2008 ile 31 Aralık 2008 arası ise 4600 gün üzerinden işlem yapılmakta. En avantajlı olarak bahsedilen zaman dilimi ise 8 Eylül 1999 ve öncesini kapsamaktadır. Çünkü prim günü 3600 olmakla beraber hizmet yılı 15'dir.

Maaş Olarak da Fark Ediyor!

Emeklilerin aldıkları maaş farklılık gösterebilmekte. Bu nedenle sigorta giriş tarihinizin olabildiğince erken yapıldığına dikkat etmelisiniz. Böylelikle emeklilik için hangi tarihin sizin için önemli olduğunu bulabilirsiniz. Kaç yaşında emekli olacağınız ve alacağınız maaş genel olarak kayıt tarihiyle bağlantılıdır. SGK'nın sigorta kayıt tarihine önem verdiği biliniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.