Sigorta Giriş Tarihine Dikkat! 50 Yaşından Küçükseniz Erken Emeklilik Mümkün!

Sigorta Giriş Tarihine Dikkat! 50 Yaşından Küçükseniz Erken Emeklilik Mümkün!

Sigorta girişinize bakın ve 50 yaşına gelmeden nasıl emekli olursunuz açıklayalım. Erken emeklilikte yaş sınırı, aranan şartlar ve SGK'nın güncel duyurularına yer verdik. 2023'te erken yaşta emeklilik yolları...

Emeklilik konusunda oldukça fazla soru işareti olabiliyor. Erken emeklilikte vatandaşlar hangi şartları sağlamalı ki 50 yaşına gelmeden emekli maaşı alabilsin? Bu konu hakkında merak edilenleri yanıtlamakla birlikte SGK'nın açıklamalarından söz edeceğiz.

SGK Duyuru Yaptı!

SGK, 3600 prim gününe sahip ve 50 yaşın altında olanlar için erken yaşta emekliliğin kapılarını açıyor. Aynı zamanda 25 yıl sigortalı çalışma süresini de karşılıyorsanız bu mümkün. Prim günü ve sigorta giriş tarihi gibi önemli detaylar emekli maaşı almanızda etkili olmaktadır. Pek çok vatandaş, henüz prim günleri tam dolmadan ne zaman emekli olacaklarını araştırıyor. Ancak yıllar ilerledikçe sigorta giriş tarihinin önemi daha da artmaktadır. 

9 Eylül 1999 Öncesi Sigorta Girişiniz Varsa...

Sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesinde ise emekliliğin kapıları daha kolay açılabilir. Çünkü bu yıldan sonra çıkan yasalar ve düzenlemeler, emekli yaşını ilerletmektedir. Oysa ki 50 yaştan daha da küçük bir yaş diliminde emekli olabilirsiniz.

Erken emeklilik hayali kuran ve bunu için çabalayan kişiler için kaçırılmayacak bir fırsat doğdu. Özellikle de EYT düzenlemesinden yararlanamayan vatandaşlar bu konuyu sıkça araştırıyor. Sizler düzenli olarak sigorta prim ödemenizi yapmaya devam ettikçe emekliliğinize bir adım daha fazla yaklaşacaksınız.

Emekliliği erken yaşlarda tatmanın pek çok yolu olsa da mesleğinizle de bağlantılı olduğunu aktaralım. Ağır koşullar altında çalışanlar için yıpranma payı adı altında fazladan sigorta primi verilmektedir. Bu sayede belli başlık meslek gruplarının primlerini daha erken doldurması mümkün hale geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.