Yargıtay Emekli Banka Kesintilerine Son Verdi: Önemli Karar Detayları

Yargıtay Emekli Banka Kesintilerine Son Verdi: Önemli Karar Detayları

Yargıtay'ın emeklilere yönelik banka kesintilerine ilişkin aldığı kararla, emeklilerin gelirleri artık haczedilemez ve bloke edilemez hale geldi.

Yargıtay, emeklilere yönelik banka kesintilerine ilişkin önemli bir karar aldı. Artık emeklilerin gelirleri, aylıkları ve ödenekleri, muvafakat alınmadan haczedilemez ve bloke edilemez hale getirildi. Bu kararla birlikte, bankaların emeklilerin maaşlarından yapılan kesintilere son verilmiş oldu.

Emeklilerin yaşam hakkı olarak nitelendirilen emekli aylıkları, Yargıtay tarafından "yaşam hakkı" olarak vurgulandı. Bankaların bu gelirlere bloke veya kesinti yapma hakkının olmadığı belirtilerek, emeklilerin maaşlarından yapılan kesintilerin Anayasa'ya aykırı olduğu hükme varıldı. Yargıtay'ın aldığı bu karar ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarının emekli maaşlarından yapılan tüm kesintilerin iadesine hükmedildi. Bu karar, milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Emeklilerin sıkça yaşadığı sorunlardan biri olan borçlar ve nafaka gibi sebeplerle yapılan kesintilere Yargıtay'dan gelen bu karar ile son verildi. Emeklilik aylıkları, artık bankalar tarafından muvafakat alınmadan haczedilemiyor ve bloke edilemiyor.

Banka hesabı üzerinden yapılan kesintilerin ise "kusur" olarak tanımlanacağı belirtildi. Eğer bu kesintiler hukuka aykırı ise, emekliler iadelerini alabilmek için dava açabilecekler. Ayrıca, kesintilerin sona erdirilmesi amacıyla dava açıldığında, ihtiyati tedbir talep edilebilecek.

Mevcut uygulamada, emekli aylıklarına nafaka ve SGK prim alacakları nedeniyle haczedilebilir. Ancak Yargıtay, nafaka dışı prim borcu için asgari ücretin altında olan emekli aylıklarından kesinti yapılmasını yasaya uygunsuz buldu. Bu kararla, emekli aylıklarının dörtte biri oranında nafakayla birlikte prim kesintisi yapılmasına engel getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.