Zam Açıklaması Yapıldı! Memur Maaşına En Az %60 Zam Bekleniyor!

Zam Açıklaması Yapıldı! Memur Maaşına En Az %60 Zam Bekleniyor!

Memur maaşları Temmuz ayında belli olacak. Refah payı ve enflasyon zammıyla beraber memurun maaşında en az %60 zam yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan zam için neler söyledi?

Memur maaşlarında ciddi bir artış bekleniyor. Milyonlarca memur, bu süre zarfında Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere yetkililerin açıklamalarını yakından takip etti.

Geri sayım devam ediyor ve memur maaşlarına zam yapılması konusu gündemde yoğun bir şekilde takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecinde en düşük memur maaşının 22.000 TL olacağını açıklamıştı. Bu açıklama, memurlar arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Aynı zamanda, Mayıs ayı enflasyon rakamları da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Bu gelişmeyle birlikte memur maaşları ve emekli maaşları için belirleyici olan 5 aylık enflasyon farkı da netlik kazandı. Peki, 2023 Temmuz ayında en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Memur maaşlarına ne kadar zam gelecek? İşte ayrıntılar:

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, 5 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Kesin oran, Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte Temmuz ayının başında açıklanacak.

İşte belirlenen oranlar:

  • 5 aylık enflasyon oranı: %15,26
  • 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: %15,26
  • Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: %8
  • Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: %6
  • 5 aylık memur enflasyon farkı: %7,26
  • 5 aylık memur ve memur emeklisi zammı: %13,26

Erdoğan, "En düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükseltiyoruz. Bu maaş artışlarını otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Çalışmalarımızı Temmuz ayına kadar tamamlayacağız. Ayrıca, birinci derecede bulunan ve şartları sağlayan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de sağlayacağız." şeklinde bir açıklama yaptı.

Mevcut durumda en düşük memur maaşı 12.632 TL seviyesindedir. Bu tutarın 22.000 TL'ye çıkarılması durumunda, en düşük memur maaşına %74 oranında zam yapılmış olacak.

Temmuz ayında memur maaşlarına ek bir zam yapılacak. Memur maaş zammı, enflasyon farkı ve refah payı gibi unsurlara bağlı olarak belirlenecektir.

Memur maaşlarındaki enflasyon farkı, ocak ayında yapılan %8'lik toplu sözleşme zammı üzerinden hesaplanacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.