Erdoğan'dan AKP'ye Büyük Operasyon

Erdoğan'dan AKP'ye Büyük Operasyon

Erdoğan'ın, 21 Mayıs'taki kongre ile birlikte AKP'de 'büyük' bir operasyona başlayacağı iddia ediliyor.

'Partili cumhurbaşkanlığı sistemi' adı altında 'başkanlık sistemi'nin oylandığı 16 Nisan referandumundan sonra AKP içindeki karışıklığa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahale edeceği konuşuluyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Erdoğan’ın yeni dönem için yakın çevresine, “Hasbi (gönüllü) olun hesabi değil. Parti, hasbilikten hesabiliğe savruldu” uyarısı yaptığı öğrenildi.

Önümüzdeki üç ay içerisinde "sürprizlerin" olabileceği söylenirken, Erdoğan'ın AKP içine yönelik operasyonunun 21 Mayıs'taki olağanüstü kongre ile başlayacağı belirtiliyor.

İddiaya göre 21 Mayıs’taki olağanüstü kongrede hem Bakanlar Kurulu hem de MKYK değişikliği olacak. Bunları genel merkez yönetimi ve danışman kadrolarındaki yenilenme izleyecek. 

BELEDİYELER

Ancak Erdoğan’ın daha önemli operasyonunun, belediyelerde olacağı iddiası dolaşıyor.

Bazı büyük illerdeki AKP belediyelerine yönelik iddialar, özellikle imar uygulamalarına yönelik şikâyetler, "FETÖ" ile ilişkiler, referandum sürecine yeterince katkı sağlamamaları gibi nedenlerle, 3-4 büyükşehir belediyesiyle sayıları 5 ile 8 arasında değişen ilçe belediye başkanının yerel seçimler beklenmeden görevden alınması tartışılıyor.

Bu belediye başkanlarının, kendi rızaları veya sağlık gibi gerekçelerle görevden ayrılacağı, yerlerine Mart 2019’a kadar vekaleten bakılacağı öne sürülüyor. 

Kabinedeki değişiklik 10, MKYK’daki ise yüzde 50 civarında olacak.

hurriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.