Fahrettin Koca’dan önemli mesaj: Bunu yapmasak işimiz zordu

Fahrettin Koca’dan önemli mesaj: Bunu yapmasak işimiz zordu

Dün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 18 yaş altına yönelik dışarı çıkma kısıtlamasına dair açıklamalarda bulunmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da gençlere seslenerek evde kalınması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak kısıtlamaları paylaşan Erdoğan, “20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.” dedi

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayınlandı.

81 il valiliğine “18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderildi.

Genelgede, “65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için;31.05.2020 Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında,0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için;03.06.2020 Çarşamba ve 05.06.2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında,yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan’ın açıklamaları ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından binlerce beğeni alan bir paylaşım yaptı.

Paylaşımında Koca, gençlere teşekkür ederek evde kalma çağrısını yineledi.

Koca, “Sağ ol, genç arkadaşım. Evde kalmakta ısrar etmesek işimiz zordu. Biraz daha dayanalım.” ifadesini kullandı.
Bakan Koca’nın paylaşımı şu şekilde:

“Hayat tümden durmasın diye, bazılarımız salgın şartlarında da çalıştı. Dışarıda olmanın tek iyi yanı boş yollardı. Olanların en önemlisi şu: Vaka sayısını, birlikte 1.000 civarına düşürdük. Sağ ol, genç arkadaşım. Evde kalmakta ısrar etmesek işimiz zordu. Biraz daha dayanalım.”

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan veriler, test sayısının 30 bin üstü olmasına karşın vaka sayısının öngörülebilir düzeyde olduğunu gösterdi.

28 Mayıs itibariyle Türkiye’de 1.182 yeni vaka tespit edildi.
30 vatandaşımız hayatını kaybederken, 1.576 kişi şifa buldu.

Öte yandan, alınan önlemlerin salgına karşı etkisi her geçen gün kendisini göstermeye devam ediyor. Türkiye’de günlük koronavirüs salgını öngörülebilir düzeyde seyretmeye ve test sayısına göre azalmaya devam ediyor.

Günlük vaka sayısının öngörülebilir düzeyde olmasına karşın günlük 1.000 kişinin altına inip tekrar üstüne çıkması, tedbirlerin önemini açıkça gözler önüne seriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.