Asgari ücret bile seçim öncesi artıyor! Heyecanlı haber ilk elden geldi

Asgari ücret bile seçim öncesi artıyor! Heyecanlı haber ilk elden geldi

Asgari ücrete zam müjdesi seçim öncesi gedli. Asgari ücret seçimden önce yükseltiliyor.

Bu yılın başlarında açıklanan 2023 asgari ücret artışı %54'ün üzerinde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete kalıcı zam yapılacağını zaten açıkladı. Geçen yıl olduğu gibi acil bir durumda asgari ücrete zam yapmaktan çekinmeyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması milyonlarca işçinin yüzünü güldürdü. Bir sonraki genel seçim öncesi asgari ücretliler ücretlerinde geçici bir artış bekliyor. Peki asgari ücrette geçici bir artış olacak mı? Asgari ücrette bir artış daha var mı? Ocak 2023'teki zamla birlikte milyonlarca asgari ücretli işçi 8 bin 500 TL asgari ücret kazanmaya başladı. Ancak hayat pahalılığı her geçen gün artmaya devam ediyor ve ne yazık ki enflasyon bunu umursamıyor. Bu durumda en küçük işçiler hükümetten daha fazla zam bekliyor. Yılbaşında yüzde 54'ün üzerinde asgari ücret artışının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan herkesi umutlandıran bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl olduğu gibi istisnai durumlarda asgari ücrete zam yapmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Peki asgari ücrete bir zam daha yapılacak mı? Geçici asgari ücret artışı ne zaman gelecek?
 
Seçim öncesi asgari ücret artışı gündemdeydi. 

Türkiye'de özel bir durum devam ediyor. Bir yanda yükselmeye devam eden enflasyon, diğer yanda doların kuru ve sürekli yükselen fiyatlar vatandaşların sırtını büküyor. Kahramanmaraş depremi Türkiye'yi de sert vurdu. Bu nedenlerle milyonlarca işçi maaşlarında önemli bir artış bekliyor. Bir sonraki milletvekili seçimi öncesinde asgari ücrete geçici zam yapılması talebi yeniden gündemde. Hükümetin enflasyon tahribatını azaltmak için asgari ücreti artırmaya çalıştığı söyleniyor. Başkent'te perde arkasında asgari ücrete seçim zamları yapılacağına dair iddialar da var. Ancak bu konuda şu an için net bir açıklama yok. Hükümet bu dosyayı nisan ayı için gözden geçirmesin. Asgari ücretten nakit indirimi alabilir miyim?

Asgari ücret merakını takip eden bir diğer açıklama ise tatil ücreti. 2023'te asgari izin ücretini alıp almayacağı sorusu ise yoğun bir incelemeye tabi tutuluyor. Devlet sadece emeklilere, dul ve yetimlere aylık ve Cumhurbaşkanı kararıyla aylık öder. Yani Smic çalışanlarına devlet tarafından tatil ücreti ödenmiyor. Ancak işverenler kendi tercihlerine göre çalışanlarına izin verebilirler. Bu nedenle bu yıl tatilden önce işverenler çalışanlarına bayram ikramiyesi ve asgari ücret ödeyebilecek. Asgari ücret için izin miktarı da işveren tarafından belirlenir. Yani bir işveren, çalışanlarına kendi bütçesine göre ödeme yapabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.