Bakan'dan Yeni Asgari Ücret Açıklaması Geldi! Asgari Ücrette Seçim Öncesi Zam Var mı?

Bakan'dan Yeni Asgari Ücret Açıklaması Geldi! Asgari Ücrette Seçim Öncesi Zam Var mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV yayınında ekonomi gündemine dair soruları yanıtladı. Enflasyon konusunda değerlendirmede bulunan Bakan Nebati, aralık ayından beri hissedilir bir düşüş sürecinin başladığını ifade etti.

Son açıklanan verilerde yıllık enflasyonun 44'ün altına gelmesinin kendileri için de pozitif bir sürpriz olduğunu belirten Bakan Nebati, enflasyonla mücadele konusunda hükümetin kararlı olduğunu ve çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Asgari ücret ve emekli refah payı konularına da değinen Bakan Nebati, çalışan ve emeklilerin enflasyon karşısında zarar görmemesi için politikalar uygulandığını belirtti. Asgari ücrete yaklaşık yüzde 100 oranında artış yapıldığını ve emekli ve memurlara da yüzde 85 oranında artış sağlandığını ifade eden Bakan Nebati, 7 bin 500 lira üzeri alanların imkandan yararlanması konusundaki tepkilere de açıklık getirdi. Çalışma Bakanlığı'nın bu konuda bir çalışma yaptığını ve toplu sözleşme gereği 6 puanlık bir ödemenin yanı sıra enflasyon farkının da olduğunu belirten Bakan Nebati, yeterli orana ulaşılmaması durumunda çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı.

Bakan Nebati'nin açıklamalarından satır başları: 

"Enflasyonun aralık ayında bir baz etkisiyle düşmenin başlayacağını ifade etmiştik. Öngörüler bir bir gerçekleşiyor. Emtia fiyatlarının beklenmedik bir şekilde artmasına ve dünyanın tamamında enflasyonist baskı oluştu. Kurlardaki ralliyle beraber enflasyonu en şiddetli ülkelerden olduk. Enflasyonu vatandaşımız çok ağır bir şekilde hissetti. Enerji fiyatlarının sakinleşmeye başlaması, kurdaki oynaklığın kabul edilebilir olmasıyla enflasyonun hissedilir düşmesine neden oldu. 44'ün altına gelmesi bizim için de pozitif sürpriz oldu. Enflasyon baz etkisiyle düşüyor kısmını geçti.

BENZİN 20 LİRANIN ALTINA GELECEK

Geçen yıl 30 liraya çıkan motorin 22 liranın altında. Benzin 27 liraya çıkmıştı, şimdi 20'nin altına gelecek. Tarım üretici açısından motorin, gübre fiyatları, lojistik maliyeti düştü. Enflasyonun yazla birlikte üstündeki baskı azalacak. OVP'deki hedeflere bağlıyız. Depremden dolayı enflasyon etkisi sınırlı kalacak." 

"BAKANLIK ZAM İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR"

"Çalışan ve emeklilerin enflasyon karşısında zarar görmesini engelleyecek politika uygulanıyor. Asgari ücrete yüzde 100'e yakın artış, emekli ve memurlara da yüzde 85 artış oldu. 7 bin 500 üzeri alanların imkandan yararlanması gerekiyor diye tepki gösterildi. Çalışma Bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Toplu sözleşme gereği 6 puanlık bir ödeme var, artı enflasyon farkı var. Yeterli orana ulaşmazsa çalışmaları sürdürüyoruz. Biz bütçe disiplinine uyan hükümet olarak disiplinden taviz vermeden kaynağı oluşturup Cumhurbaşkanımızın ilanı yönüne gideceğiz.

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli'yle ilgili olarak, "Düşük faiz ile ülkeyi yönetebildiğimizi gördük" dedi. Nebati, ekonomi politikasında yapılacak kısme düzeltmelerin devam edeceğini söyledi.

"RALLİ DEDİKODULARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

"Piyasada dolar sıkıntısı var mı?" sorusunu yanıtlayan Nebati "Döviz kurlarındaki rallinin tekrar gerçekleşeceği dedikoduları gerçeği yansıtmıyor. Dövizdeki ikili fiyatın oluşması dedikoduları güçlendirse de ralli olması söz konusu değil." diye konuştu. 

"YÜKSEK FAİZ OLMAYACAK"

"Birileri yüksek faiz bekliyor olabilir, gerçekleşmeyecek." diyen Nebati şöyle devam etti: "Muhalif kanattan hiçbir ekonomi yöneticisi ben faizleri artıracağım demedi. Faizi artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Muhalif taraftaki parlatmaya çalıştıkları kim varsa faizleri artıracağım diyemez. Piyasa faiz artırımı noktasında net bir duruşu sergilemiş durumda. Bu adımın çok farklı travmalara sebep olacağını karşı tarafın da bizim de bildiğimizi ifade edeyim."

"KKM BU YIL SONLANDIRILMAZ"

Bakan Nebati, kur korumalı mevduatın bu yıl sonlandırılmayacağını söyledi.

Nebati, bütçenin şu an sağlıklı olduğunu ancak ihtiyaç halinde adım atılacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.