Emekli Maaşım Yüksek Olsun Diyenler Buraya! Bunlar Maaşınızı Yükseltmeye Yetiyor..

Emekli Maaşım Yüksek Olsun Diyenler Buraya! Bunlar Maaşınızı Yükseltmeye Yetiyor..

Herkes emekli olmayı ister ama bunu yanında emekli olunca maaşının yüksek olmasını da. Peki vatandaşlar emekli maaşlarını yükseltmek için neler yapabilir ? İşte emekli maaşının yüksek olmasına isteyenlerin izleyeceği yollar..

Ülkemizde vatandaşlar belirli gün sayısı ve bazı şartları yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanır. Bu vatandaşların maaşları ise emekli olmadan yatırdıkları primlerce belirlenir. Aslında emekli maaşınız ne kadar yüksek olsun istiyorsanız, bunun için priminizi o kadar yüksekten yatırmalısınız. Bunun yanında bazı şartlarda var.

Emekli maaşını yükseltmenin yolları neler ?

Emekli maaşınızı yukarıda da belirttiğimiz gibi SGK'ya yatırdığınız primlerin yüksekliği belirler.Aylık hesabında, Ocak 2000 öncesi, Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası ve bunun sonrası dikkate alınır. Yatırılan primlerin maaşa etkisi bu sırayla hesaplanırken, aylık bağlama oranı da maaş hesabında kritik bir rol oynuyor.

Emekli olmadan fazla çalışmak primi yükseltir mi?

Aslında emekli olmadan fazladan çalışmanın maaşa herhangi bir etkisi yoktur. Yatırılan primin brüt olarak ne kadar olduğu maaşı belirler. Eğer brüt ücretiniz yüksekten yatacaksa, fazladan çalışmanız maaşını olumlu olarak etkiler. Eğer emeklilik primleriniz yeterliyse yine de hala brüt ücretiniz asgari bir şekilde çalışırsanız, maaşınıza olumsuz bir etkisi olur.

Emekli statütüsü nasıl belirlenir ?

Emekli statütüsünün belirlenmesi kişinin primlerini nereden yatırdığına bağlıdır. Eğer son 7 yılınız SGK ise SGK üzerinden Bağ-kur ise Bağ-kur üzerinden emekli olursunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.