Türkiye İstatistik Kurumu: İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu: İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, mart ayında istihdam edilenlerin sayısı 37 bin kişi artarak 31 milyon 462 bin kişiye yükseldi. İstihdam oranı ise yüzde 48,2 olarak sabit kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı martta bir önceki aya göre 37 bin kişi artarak 31 milyon 462 bin kişi olarak kaydedildi. İstihdam oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 48,2 olarak hesaplandı.

İstihdam oranının cinsiyet bazında incelenmesi sonucunda, erkeklerde yüzde 66, kadınlarda ise yüzde 30,7 olarak gerçekleştiği görüldü. Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü ise martta aylık bazda 41 bin kişi artarak 34 milyon 970 bin kişiye ulaştı. İş gücüne katılma oranı ise yüzde 53,6 olarak sabit kaldı. Bu oran erkeklerde yüzde 71,9 iken kadınlarda yüzde 35,7 olarak tahmin edildi.

Genç nüfus arasında yer alan 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,7 puanlık artışla yüzde 20,1 olarak belirlendi. Bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 15,2, kadınlarda ise yüzde 28,9 olarak hesaplandı.

İstihdam edilenler arasında işbaşında olanların haftalık ortalama fiili çalışma süresi ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak mart ayında bir önceki aya göre 0,2 saat azalarak 44,5 saat olarak gerçekleşti.

Mart ayında zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı bir önceki aya göre 1,6 puanlık azalışla yüzde 21,8 olarak kaydedildi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,1 iken işsiz ve potansiyel iş gücünün bütünleşik oranı ise yüzde 17,2 olarak tahmin edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.