FIRAT ÇAKIROĞLU DAVASINDA YENİ GELİŞME !

FIRAT ÇAKIROĞLU DAVASINDA YENİ GELİŞME !

Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun Davasın sıcak gelişme

İZMİR'deki Ege Üniversitesi'nde, Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun pkklılar tarafından bıçaklandığı anı gösteren ve tahrip olduğu belirlenen kamera görüntülerinin bulunduğu harddisk, mahkeme tarafından, kurtarılıp kurtarılamayacağının belirlenmesini için TÜBİTAK'a gönderildi.

 

TÜBİTAK, iş yoğunluğu gerekçesiyle harddiski mahkemeye geri gönderdi. Mahkeme heyeti bunun üzerine, Yaşar Üniversitesi akademisyenlerinden oluşacak bilirkişi heyetinden rapor alınmasına karar verdi.

Ege Üniversitesi'nde, geçen yıl şubat ayında, Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu pkklılar tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayla ilgili, 1'i tutuklu 32 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması 26 Kasım 2015 tarihinde İzmir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme heyeti, Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun bıçaklandığı anı gösteren ve tahrip olduğu belirlenen kamera görüntülerinin bulunduğu harddiskin kurtarılıp kurtarılamayacağının belirlenmesini için TÜBİTAK'a gönderilmesine karar verdi.

Zarar görmemesi için de özel kurye eşliğinde harddisk Ankara'da bulunan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) gönderildi. İkinci duruşması güvenlik nedeniyle geçtiğimiz 6 Ocak'ta basına kapalı yapılan duruşmaya, TÜBİTAK'tan yanıt geldiği ortaya çıktı. TÜBİTAK'ın mahkemeye gönderdiği yazıda, iş yoğunluğu nedeniyle talebin yerine getirilemeyeceğini belirtip, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Adli Tıp Kurumu bünyesinde hizmet veren Kriminal Daire Başkanlığı ile iletişime geçilebileceğini bildirip, harddiski iade ettiği belirtildi.

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen başka bir davada benzer talep konusunda, İzmir'deki Yaşar Üniversitesi'nde buna yönelik çalışma yaptığını ve gerekli donanımın bulunduğunu öğrendi. Bunun üzerine, harddisk ile ilgili, Yaşar Üniversitesi'nde görevli, konusunda uzman bilirkişi heyetinden rapor alınmasına karar verildiği, mahkede görevli hakim Murat Güven de 'naip hakim' olarak atanmasına karar verildiği öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.