Fransa'da Türkler Tarafında Kurulan Parti Adaylarını Tanıttı

Fransa'da Türkler Tarafında Kurulan Parti Adaylarını Tanıttı

Fransa’nın Strasbourg kentinde 2015 yılında Türkler tarafından kurulan ‘Parti Egalite Justice’ (PEJ) Eşitlik ve Adalet Partisi 2 Mayıs Salı akşamı adaylarını tanıttı.

Fransa’da 11 ve 18 haziran tarihlerinde iki turlu parlamento seçimleri öncesi partinin Fransa genelinde 30 vilayette 60’ a yakın adayı bulunuyor. Strasbourg ‘Le Lodge’ otelin konferans salonunda yapılan tanıtım programına 40 civarında Türk vatandaşı ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler katıldı. Strasbourg ve çevresinden aday olan 6 adaydan 3 aday Feridun Ulusoy, Can Tezcan, Salih Çağlar ve Tunus kökenli Saber Hajem katıldı. PEJ başkanı Şakir Çolak adayları ve seçimlerin önemini anlattı. Paris Ulusal Meclis’te 577 milletvekili bulunuyor.

Her beş yılda bir yapılan parlamento seçimlerine katılan Türk kökenli adaylar verdikleri mesajlarda, ‘Biz sadece eşitlik, adalet istiyoruz. Dışlanmayı, Müslümanlara yönelik ön yargıyı önlemek istiyoruz. Fransa’nın sembolü olan, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ilkelerine sahip çıkmak ve Fransa’nın eksiklerini gidermek istiyoruz’ dediler. 60 milletvekili adayın 12’si Alsas bölgesinden. Strasbourg’un 9 seçim bölgesin 6’sında Türk adaylar yarışıyor. Fransa’da yaşayan yaklaşık 600 bine yakın Türk kökenli Fransız vatandaşı olan seçmen sayısın 180 bin olarak tahmin ediliyor. Parlamento seçimleri aynı zamanda ilerde yapılacak yerel seçimler için ayrı bir önem taşıyor.

-PEJ başk. Şakir Çolak’ın konuşması

-aday Feridun Ulusoy

-aday Can Tezcan

-aday Saber Hajem

-aday Salih Çağlar

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.