• BIST 101.729
 • Altın 226,233
 • Dolar 5,3025
 • Euro 5,9989
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • Yozgat 9 °C
 • İzmir 15 °C
 • Adana 16 °C
 • Bursa 12 °C

Gençlere 10 bin liralık eğitim desteği

Gençlere 10 bin liralık eğitim desteği
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar verecek bir kupon sisteminin temmuz ayında başlayacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen İstanbul  Gençlik Festivali'ndeki konuşmasında, dünyanın önemli değişim ve dönüşüm  sürecinden geçtiğini, en ciddi değişim ve dönüşümün, çalışma hayatı ve  mesleklerde meydana geldiğini dile getirdi. 

Bakan Sarıeroğlu, artık fikirlerin yarıştığı bir süreçten geçildiğine  işaret ederek, "Eğitim formatlarımızı hayat boyu öğrenme anlayışıyla ve gençlerin  vizyonuna uygun hale getirmek için gözden geçiriyoruz. Hiçbir gencimizin gelecek  kaygısı taşımasını istemiyoruz. Türkiye, fırsatlarla dolu bir ülke, büyük  hayalleri, güçlü hedefleri var. Bu hedeflere gençlerimizle birlikte ulaşacağımıza  inanıyoruz. Hiçbir gencimizin gelecek kaygısı duymaması gerekiyor. Gençlerimize  hızla değişen çalışma hayatı şartlarına nasıl ayak uyduracaklarıyla ilgili yol  göstermeye çalışıyoruz ve politikalarımızı güncelliyoruz." 

1 MİLYON İSTİHDAM SAĞLANDI

Dijitalleşmenin, bir yandan yeni istihdam ve iş alanları yaratırken  bir yandan standart anlamdaki istihdam imkanlarında kısıtlamaları beraberinde  getirdiğine dikkati çeken Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Bununla mücadele etmenin yolu, yeni süreçlere uyum sağlamaktan  geçiyor. Gençlerin daha fazla fırsatların peşinde koşması gerekiyor. Bu  fırsatları oluşturma konusunda son dönemde güçlü adımlar attık. En büyük  hedefimiz, İŞKUR'un, Türkiye'de kamu istihdam kurumu ve özel sektör anlamında en  büyük aktiflik oranı olan bu kurumumuzun, gençlerle özellikle eşleştirme  çalışmalarında daha da bütünleşmesini sağlamak. Bunun için bütün imkanlarımızı  gençlerin bakış açısıyla tekrar güncelliyoruz. Eşleştirme programımızın dijital  altyapısını baştan sona yeniliyoruz. Bugüne kadar mobil uygulamamız yoktu. Genç  kardeşlerimizden aldığımız öneriler ve geri bildirimler doğrultusunda, bir mobil  uygulama hazırlığı içerisindeyiz. Gençlerin daha fazla iş imkanıyla  buluşturulması anlamında yeni istihdam türleriyle ilgili adımlarımızı atıyoruz.  Gençleri iş hayatına girmekten alıkoyan bütün engelleri de ortadan kaldırıyoruz.  Yeni dijital dünyanın getirdiği mesleklerle ilgili olarak, çok güçlü mesleki  eğitim programları uyguluyoruz. Özel sektörle iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.  İŞKUR olarak siber güvenlik, kodlama, bilişimle ilgili, her türlü meslekle ilgili  eğitim programları gerçekleştiriyoruz. Bu eğitim programlarından İstanbul'da son  3 senede mezun olan 4 bin kardeşimiz var. Bunların yüzde 80'ini de işe  yerleştirdik. Tüm dünyada genç iş gücüyle ilgili geriye gidiş varken, Türkiye,  gençler için bir fırsat penceresi ve çok güçlü bir potansiyel. Son 10 senede 1  milyon genç iş gücünde artış olmuş. Son 1 senede İŞKUR olarak 1 milyon 57 bin  kişiyi işe yerleştirmişiz. Bunun 351 binini genç kardeşlerimiz oluşturmuş."

10 BİN LİRALIK KUPON SİSTEMİ TEMMUZDA BAŞLIYOR

Sarıeroğlu, gençlerin belli formatlarda eğitim kalıplarının içerisine  sıkışmasını istemediklerini belirterek, "Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi  arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya  kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri  şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden  faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah temmuz ayından itibaren." dedi.

DÜNYANIN EN YÜKSEK BÜYÜME PERFORMANSI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye'nin  büyüme rakamlarının bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle  tamamladı:

"Bu, iş dünyamızın azimli, inançlı ve vazgeçmeden yola devam etmesinin  etkisi, işçilerimizin, çiftçilerimizin, memurlarımızın alın teriyle olmuştur. 81  milyon hep birlikte tek yürek olarak hedefimize odaklandık. O hedef doğrultusunda  kararlı adımlarımızı attık ve bunları uyguladık. Dünyada en yüksek büyüme  performansını gerçekleştiren ülkelerden biri konumuna geldik."  

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.