Genelkurmay Başkanı Akar neden sivil giyiniyor?

Genelkurmay Başkanı Akar neden sivil giyiniyor?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, son dönemde yurt dışı ziyaretlerinde ve pek çok programında askeri üniforma yerine sivil kıyafet tercih ediyor. Akar Genelkurmay Karargahı'ndaki bazı kabullerini de sivil kıyafetiyle yapıyor.

Bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan, Çad ve Tunus’u kapsayan ziyaretlerine eşlik eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, üniforma giyen yabancı komutanlarla görüşmelerinde ve ikili anlaşma imza törenlerinde yine sivil elbise giydi. Eski Genelkurmay Başkanları, yurt dışı ziyaretlerinde, gün içerisinde resmi görüşmelerini üniformayla yaparken, akşamları onurlarına verilen resepsiyonlara ya da özel programlara takım elbise giyerek katılırdı.

Orgeneral Hulusi Akar, askeri yetkililerle ikili görüşmelerinin yanı sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras gibi siyasilerin bulunduğu ikili görüşme ve toplantılara da “sivil” katıldı.

Habertürk'ün haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz sonrasında Cumhurbaşkanlığı Yaverliği uygulamasına son verdi. O günden bu yana Cumhurbaşkanı’nın yanı başında asker üniforması görüntüsü sergilenmiyor.

Akar’ın da üniforma yerine takım elbise giyme tercihini 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında sıklaştırması dikkat çekiyor. Erdoğan’ın çok sayıda yurtd ışı programına eşlik eden Akar, üniforma yerine takım elbise giymeyi tercih ediyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Erdoğan'ın Afrika turu kapsamında gittiği Çad'da Çad Genelkurmay Başkanı Korgeneral İbrahim Said Bachar ile görüştü. Çad Genelkurmay Başkanı resmi üniformalı iken Orgeneral Akar sivil kıyafet giymeyi tercih etti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.