Göcek’te ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Göcek’te ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Harika doğası, köklü tarihiyle Ege’ni cazibe noktalarından biri Göcek. Fethiye’ye bağlı bu küçğk tatil beldesinde gezilip görülebilecek pek çok özel nokta var.

Harika doğası, köklü tarihiyle Ege’ni cazibe noktalarından biri Göcek. Fethiye’ye bağlı bu küçük tatil beldesinde gezilip görülebilecek pek çok özel nokta var. Üstelik yalnızca Göcek’te değil yakın çevresinde de keşfedilebilecek o kadar çok nokta var ki burası tatilciler içni biçilmiş kaftan dersek, abartmış olmayız. Mavi yolculuk severlerin de tercih ettiği bölgelerden biri olan Göcek’te günübirlik tekne turlarıyla ya da haftalık tekne kiralayarak deniz üstünden de keşfe çıkabilirsiniz. Teknetur.Net’in uygun fiyatlı kiralık tekneleriyle Göcek’te tatilin tadını çıkarmaya hazır olun.

Ege’de birbirinden güzel turizm merkezleri içerisinde doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla ayrılan bir nokta Göcek. Özellikle de mavi tur meraklıları için çok özel bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Fethiye’ye bağlı olan Göcek’e gitmek için Dalaman Havalimanı’na inmemniz yeterli, sonrasında 18 kilometrelik bir kara yolculuğunun ucu Göcek’e varıyor. Masmavi denizin ve tertemiz havanın tadını çıkarmak, tarihi bir keşfe çıkmak için daha fazla beklemeyin. TekneTur.Net’in kiralık tekneleriyle mavi yolculuğun keyfine varın. İşte Göcek ve çevresinde gezip görebileceğiniz özel noktalar!

Gemiler Adası

2-004.png

Yat turizmi meraklıları için Göcek oldukça özel bir bölge. Buradan kalkan günü birlik ya da haftalık teknelerle çok özel Göcek tekne turlarına çıkabilirsiniz. Tekne turlarıyla uğrayacağınız ilk özel adres ise Gemiler Adası olmalı. Gemiler Adası’nda MS 5 ve 11. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan Bizans dönemine ait bir kilise ve şapelin kalıntıları bulunuyor. Bu şapel Gemiler Adası’nın Hıristiyanlığın yayılma merkezlerinden biri olmasını sağlıyor. Bu nedenle ada St. Nicolas Adası olarak da anılıyor.

Letoon

3-002.png

Likya Federe Birliği’nin dinsel merkezi olarak bilinen ve 3 tapınakla ünlü olan Letoon da Göcek’e oldukça yakın konumlanan tarihi merkezlerden biri. Tanrıça Leto, Tanrıça Artemis ve Apollon tapınaklarını görmek isteyenler Letoon’a mutlaka gitmeli. Erken Hıristiyanlık dönemine ait pek çok kalıntının bulunduğu bölgede arkeoloji çalışmaları devam ediyor.

Tlos

4-001.png

Tlos da Likya Federe Birliği’nin 6 büyük kentinden biri olarak bökgede konumlanıyor ve birliğin spor merkezi olarak biliniyor. Burası önemli mitolojik sembol Pegasus ve yine mitolojinin önemli kahramanlarından Bellaforonte’nin yaşadığı kent olarak da son derece meşhur. Tlos’un bilinen tarihi şimdilik MÖ 2000’lere dayanıyor.

Boynuzbükü

5-002.png

Göcek merkeze yakın minik bir koy olan Boynuzbükü, Köyceğiz’den Fethiye’ye kadar olan ve sığla ağaçlarıyla kaplı alanın içinde yer alıyor. Burada denize girmek son derece keyifli. Bölgede sığla ağacının son derece meşhur ve bir o kadar da değerli bir ağaç olduğunu hatırlatalım. Sığla ağacının reçinesi adeta şifalı; birçok hastalığın tedavisinde bu ağaçtan faydalanılıyor.

Cadıanda

6.png

Likya Federe Birliği’ne katılan en son kent Cadıanda! Göcek’e gitmişken mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de burası. Bu antik kentte yapılan arkeoloji kazılarında ortaya çıkan pek çok önemli yapı var ve bu yapıları görmek mümkün. Bunlar arasında tiyatro, agora, stadyum, hamam ve anıt mezarlar yer alıyor.

Kayaköy

7.png

Kayaköy daha çok yakın tarihinde yaşananlar anılan ve aslında biraz da iç burkan bir hikayeyle anılan minik ve terk edilmş bir köy. Son derece fotografik olan köye muhakkak uğramalısınız. Gövek ve Fethiye bölgesinde tatil yapıyorsanız görmeden dönmeyin diyebiliriz. Köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de Kayaköy için 14. yüzyıldan itibaren başlayarak Karmillassos’un üzerine kurulmuş olduğu bilinen eski bir Rum yerleşimi olduğunu söyleyebiliriz. Eski adı ise Levissi olan köy, Türkiye için mübadele tarihinin de önemli bir merkezi. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan bir “nüfus değişimi” anlaşması gereğince Kayaköylü Rumlar bölgeden ayrılmış ve bölgeye Batı Trakya Türkleri yerleştirilmiş. Bugün burada yalnızca metruk ve yıkık evleri görebiliyorsunuz.

Telmessos Antik Tiyatrosu

8.png

Telmessos, bölgede yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarıyla açığa çıkarılan ve Erken Roma dönemine ait olan büyük bir antik tiyatro! 5000 kişilik kapasitesi bulunan bu antik tiyatro Bizans döneminde arena olarak kullanılmış.

Tersane Adası

9.png9.png

Göcek’i özellikle tekne turu ile geziyorsanız birbirinden güzel adaları da ziyaret edeceksiniz demektir. Bunlardan biri de Tersane Adası. Adada antik dönem kalıntılarını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda tekneyle yolculuğunuz boyunca Kapıdağ Yarımadası’nda konumlanan Krya, Lisai ve İydai antik kentlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Dalyan-İztuzu

10.png

Dalyan ve tabi İztuzu Plajı’nı mutlaka duymuşsunuzdur ki yine Göcek’e oldukça yakın konumlanan noktalardan biri! Burası CarettaCaretta’ların yaşam alanı olmasıyla ünlü ve her yıl dünyanın farklı noktalarından gelen misafirleri ağırlıyor. İztuzu Plajı’na Dalyan kanalı üzerinden ulaşılıyor ve denize ulaşılan noktada CarettaCaretta’lar yumurtalarını bırakıyor. Bu nedenle plaja belli dönemler ve saatlerde ziyaretçiler giremiyor. Özellikle de CarettaCaretta’ların yumurtaların bıraktığı dönemlerde… Plaja, kanal üzerinde yapılan bir tekne yolculuğu ile ulaşılıyor. Yolculuğunuz sırasında mavi yengeçlere rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda tarihi kaya mezarlarını da görmeye de hazır olun. İztuzu Plajı’nın bir yanı harika ve pırıl pırıl bir deniz bir yanı göl… Hangisinde yüzmek isteyeceğiniz konusunda karar elbette sizin!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.