'Golcü Raşit' Adlı Futbolcu Gerçekte Hangi Ünlüydü?

'Golcü Raşit' Adlı Futbolcu Gerçekte Hangi Ünlüydü?

Araştırmacı ve fotoğraf sanatçısı Nevzat Hız, futbol takımında çekilen fotoğraflardan 'Golcü Raşit' adıyla futbol oynayan ünlüyü ortaya çıkardı.

Ünlü yazar Orhan Kemal'in Adana'nın iki köklü kulübünden biri olan Adanaspor'da 'Golcü Raşit' adıyla futbol oynadığı ortaya çıktı. Araştırmacı ve fotoğraf sanatçısı Nevzat Hız, Orhan Kemal'in futbol takımında çekilen fotoğraflarını ortaya çıkardı.

Araştırmalarında, Adanaspor'un kuruluş tarihinin 1954 yılı değil, 4 Nisan 1932 olduğunu ortaya çıkardığını söyleyen Nevzat Hız, kulübün o yıl yerel ligde mücadele ettiğini söyledi. O dönem yayımlanan önemli gazetelerden Türk Sözü, Adanaspor'un yönetim kurulunun Ahmet Turan Bey (Gençzade) başkanlığında, İş Bankası'ndan Halil Bey, Veysel Bey, Ahmet Hicabi Bey ve M. Kemal Bey'den oluştuğu, Hüseyin Hilmi Bey'in genel kaptanlığı üstlendiği yazıldı. Hankurbu Ocak binasındaki kulüp merkezinde yapılan kongrede 'hami başkanlığa' da Nuh Naci Bey getirildi. Ayrıca her üyenin yılda 2 lira aidat ödemesine karar verildi.

GOLCÜ RAŞİT'İN BAŞARISI

Adanaspor ilk resmi maçında Torosspor ile 1-1 berabere kaldı ve genç futbolcularının ortaya koyduğu performans başarılı bulundu. Türk Sözü'nün spor muhabiri M. Semih, hakem Gani Kasım'ın yönettiği maçta kaleci Mehmet, Kaşif, Hasan Hüseyin, Fehmi, Esat, Seyfi ve Mehmet'in iyi oynadıklarını, golcü forvet Raşit'in ise 'çok başarılı' olduğunu yazdı.

Daha ilk maçtaki futboluyla dikkat çeken Raşit ise yıllar sonra Türk edebiyatının en usta kalemlerinden biri olarak tarihe geçecek Orhan Kemal'di. Gerçek adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, Adanaspor'da 'Golcü Raşit' adıyla büyük başarılara imza attı.

Adanaspor ise Çukurova Ligi'nde büyük takımlar olan A. İdman Yurdu ve Torosspor ile yarıştı ve 1936 yılında Seyhan Spor ile birleşerek Seyhan - Adanaspor adını aldı. 1954 yılında ise bugün bildiğimiz Adanaspor kulübü kurularak, Süper Lig'e kadar yükseldi.

ROMANLARDA FUTBOL TUTKUSU

Orhan Kemal 'Baba Evi' ve 'Avare Yıllar' adlı romanlarında gençlik günlerindeki futbol tutkusuna da yer verdi. Usta yazarın o dönemi anlattığı bölümlerden bazıları şöyle:

"Mahalle takımımız dağıldıktan sonra Gazi'yle başka bir kulübe geçtik, tabii Hasan Hüseyin de… Ben iyi penaltı atıyordum, Gazi'nin kafaya çıkışları fevkaladeydi. Futbol ve onun meseleleri dışında kainat vız geliyordu."

"Yolda bizim genel kaptana rastladık. Niçin çalışmalara katılmadığımızı sertçe sordu. Söyledik. Ayıpladı. İnsan gider de dokumacılık mı yapardı?

-Lig maçları yaklaşıyor, antrenmanlara düzenli devam etmeniz lazım… Anladınız mı? Gazi'yle bakıştık.

-Niye bakıştınız? dedi. İyi, kötü bir şeyler uydururuz size kulüpten… Anlaşıldı mı? Antrenmanlara bütün gücünüzle …

Bisikletine binerek çekti gitti.

Gazi:

-Kulüpten iyi, kötü bir şeyler uydururuz, dedi!

-Haftada beş lira, bilemedin on lira … Sonra?"

 

'Golcü Raşit' Adlı Futbolcu Gerçekte Hangi Ünlüydü?

'Golcü Raşit' Adlı Futbolcu Gerçekte Hangi Ünlüydü?

'Golcü Raşit' Adlı Futbolcu Gerçekte Hangi Ünlüydü?

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.