Bilim Kurulu Ağustos ayının sonu için görüşlerini paylaştı

Bilim Kurulu Ağustos ayının sonu için görüşlerini paylaştı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantısı’nda Ağustos ayı sonu için görüşlerini paylaşıldı. Bilim Kurulu’nda 18 yaş üstü vatandaşların aşılanarak topluma bağışıklık kazandırma görüşü konuşulurken Dünya Sağlık Örgütü’nün görüşünün bu yönde olduğu vurgulandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nda Ağustos ayı sonu için görüşlerini paylaştı. Toplantıda 18 yaş üstü vatandaşların aşılanarak topluma bağışıklık kazandırma görüşü konuşulurken 18 yaş altı vatandaşlarında aşılanması gündem oldu. Bilim Kurulu uzmanları 18 yaş altı vatandaşların aşılanması konusunda sunum yaparak artı ve eksi değerleri değerlendirdi. 18 yaş üstünde olup da hala aşı olmayan vatandaşların Ağustos ayının sonuna kadar aşılanarak yetişkin nüfusta toplumsal bağışıklık kazandırması görüşü toplantıda yer alırken toplantıda 18 yaş altında kronik hastalığı olan çocuklarında aşılanması tartışıldı. 18 yaş altı çocukların aşı olup olmayacağı yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında belli olacaktır.  

Dünya Sağlık Örgütü öncelikli aşamada 18 yaş üstü vatandaşların aşılanması gerektiğini önerdiğini söyleyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaşı, çünkü hastalık en çok yetişkin yaş grubunu olumsuz yönde etkilediğini 18 yaş üstü nüfusun %70’inin aşılanması sonucunda 18 yaş altının aşı olmasa bile toplumsal bağışıklıktan dolayı hastalıktan korunabileceğini söyledi. Dünyanın birçok ülkesinde Kovid aşılarını yapıldığını ve aşıların etkisinin çok olduğunu aktaran Prof. Dr. Deniz Odabaşı, aşıların güvenli tarafta yer aldığını, çok ciddi bir yan etki veya olumsuzluk getirmediğini belirtti. ABD ve İngiltere’de 12 yaş üstü gençlerin aşılanmasına onay verdiğini, Almanya’nın ise 22 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan çocukların aşılanmasının gündemde olduğu belirten Prof. Dr. Deniz Odabaşı, 18 yaş altı çocukların aşılanması için ailelerinden onay alınması gerektiğini 'Toplumsal bağışıklığa ulaşana kadar 18 yaş üstünü aşılayın' stratejisini doğru bulmadığını aktardı. Hala 18 yaş üstünde olup da aşı olmayan vatandaş sayımızın yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Deniz Odabaşı: “Hastalığın yetişkin yaş gruplarında çok daha ölümcül olduğunu biliyoruz. Öncelikli olarak 18 yaş üstünde aşı olmayan vatandaşlarımızın aşı olmasına yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.