Ehliyet ve Kimlikleri Eski Olanlar Dikkat! İçişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı!

Ehliyet ve Kimlikleri Eski Olanlar Dikkat! İçişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı!

Ehliyetinizi ve kimliğinizi henüz yenilemediyseniz İçişleri Bakanlığı'nın uyarısına kulak verebilirsiniz. Kimlik ve ehliyet değişimi konusunda belli başlı sınırlar bulunuyor. Ehliyet yenileme için son tarih açıklandı. Peki çipli kimlik almak zorunda mısınız? Konuyla ilgili kimlik ve ehliyeti nasıl değiştirebileceğinizi açıklayacağız.

Ehliyet ve kimliklerde yeni bir dönem başlamıştı. Çipli kartlar ile çok daha pratik bir şekilde pek çok işlem yapılabiliyor. Özellikle de kamu alanında çipli kartların değeri fazla. Ancak milyonlarca vatandaşın henüz çipli kimlik veya ehliyet kullanmadığı belirtildi. Milyonlarca vatandaşa ehliyet konusunda uyarı yapıldı. Çünkü ehliyetlerinizi yenilemezseniz kullanamama riskiniz doğacak. 2022 yılı sonuna kadar kimliklerinizi yenileme şartı getirildi. Bu tarihten önce ehliyetinizi yenilemeniz gerekiyor. Çipli kimlikler için herhangi bir sınırlama bulunmamakta. Yine de çipli kimliğin normal kimliğe kadar çok daha fazla avantajı var.

Kimlik ve  Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Kimlik ve ehliyetinizi hızlı bir şekilde yenilemek istiyorsanız öncelikle randevu almalısınız. Alo 199 üzerinden veya resmi internet sitesinden randevu almak oldukça basit. Randevudan sonra değişim ücretini de ister fiziksel ister sanal bir şekilde ödeyebilirsiniz. Fiziksel ödemek isteyenler vergi dairesi müdürlüklerine gidebilir.

Değişim İçin Şartlar

Kimlik ve ehliyet yenilemek için gerekli şartlar sizden istenilen belgelerdir. Nüfus cüzdanı, bir adet biyometrik fotoğraf, değişim için ödediğiniz parayı kanıtlamak için ödeme dekontunuz. Bu basit şartları karşıladıktan sonra kısa süre içerisinde kimliğiniz veya ehliyetiniz değiştirilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.