Erdoğan Çağrı Yapınca İlk Öneri Bahçeli'den Geldi

Erdoğan Çağrı Yapınca İlk Öneri Bahçeli'den Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına cevap veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, uzaya gidecek Türk insanına verilecek Türk ismi konusunda öneride bulundu.

 Türkiye Uzay Ajansı tarafından 'Göğe bak, ayı gör' sloganıyla açıklanan uzaya bilim insanı gönderme projesi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzaya gidecek Türk insanına astronot yerine Türk ismi bulunması önerisine cevap veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Astronot yerine Caca Bey isminin kullanılmasını önerdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA İLK CEVAP MHP LİDERİ BAHÇELİ'DEN GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulmak gerekir.'' diyerek dilbilimcilere çağrıda bulunması üzerine, açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Astronot yerine Caca Bey isminin kullanılmasını önerdi.

MHP LİDERİ BAHÇELİ'NİN İSİM OLARAK ÖNERDİĞİ CACA BEY KİMDİR?

Selçuklular döneminde Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey (d.1240 İskilip - Çorum, ö.1301), Türk devlet adamıdır. Caca Bey, küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile devrin önde gelenlerinin dikkatini çekmiştir. Kırşehir'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi'ni yaptırmıştır. Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi'nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır.

Genç yaşında başarısını göstereren Caca Bey, kısa zamanda büyüklerin arasında yer almaya başladı. Mevlana yazdığı bir mektupta, Caca Bey’in yeteneklerine ve başarılarına övgüde bulunmuş ve kendisiyle bir araya geldiği meclislerde de bu konuyu dile getirmiştir. Caca Bey, kendi idaresinde yaşamakta olan Hacı Bektaş Veli ile ilgilenmiş onu himaye etmiştir. Anadolu'da birçok hayır kurumu ve ayrıca cami, zaviye gibi pek çok kamusal yapının da onarımını yaptırmıştır. Caca Bey, 1301 yılında Bizanslılara karşı savaşırken ölmüştür. Cenazesi, Kırşehir’e getirilerek yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

Kırşehir kentinin merkezinde bulunan medrese, Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi (rasathane) ve medrese olarak yaptırılmıştır. Yapı daha sonra camiye çevrilmiştir. Türk bilim adamı Uluğ Bey’in Batı Türkistan’da kurduğu medrese ne ise, Caca Bey’in kurduğu bu bilim merkezi de aynı derecede öneme sahiptir. Birkaç kez onarılmış olup, minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında cıncıklı camii adı ile anılmaktadır. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. Kubbeli medrese yapı tipine dahildir. Minare yapının arka tarafına alınmıştır.

Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu medresede kuyunun içindeki suya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.