LGS 1. Nakil sonuçları açıklandı mı?

LGS 1. Nakil sonuçları açıklandı mı?

Binlerce öğrencinin merakla araştırdığı LGS 1.nakil sonuçları açıklandı mı? sorusu cevabı merakla belenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyurulara göre LGS 1. Nakil sonuçları açıklandı.

Binlerce öğrenci LGS 1. Nakil sonuçlarının açıklanıp açıklanmadığını merakla beklemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyurulara göre Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları açıklandı. Öğrenciler, merakla beklediği LGS 1. Nakil sonuçlarına “meb.gov.tr” adresi üzerinden ulaşabilirler.

26 Temmuz tarihinde açıklanan birinci yerleştirme sonuçlarına göre tercih yapmış olan öğrencilerin %93’ünün istediği okula yerleştiğini söyleyen MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bu oranın 1. Nakil döneminin sonunda %96’ya yükseldiğini belirtti.

Sınavlı okulların doluluk oranı yükseldi

26 Temmuz tarihinde açıklanmış olan birinci yerleştirme sonuçları sonrasında sınavlı okulların doluluk oranının %95 olduğunu daha sonra 1. Nakil sonuçlarına göre ise bu oranın %98’e yükseldiğini açıklayan Mahmut Özer yaşanan artışta öğrencilerin sınavlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine yönelimlerinin yüksek payı olduğunu vurguladı. 1. Yerleştirme sonuçları sonrasında sınavlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde doluluk oranı %77 iken bu oran 1. Nakil sonuçlarının açıklanmasıyla beraber %90 oranına yükseldiğini aktaran Mahmut Özer yerleşemeyen öğrenciler için yerleştirme işleminin devam ettiğini öğrencilerin ve ailelerin müsterih olmalarını rica etti.

İkinci nakil başvuruları 6 Ağustos tarihinde son bulacak

2 Ağustos tarihi itibariyle başlayan 2. Nakil başvuru işlemleri 6 Ağustos tarihinde son bulacaktır. 2. Nakil sonuçları ise 9 Ağustos tarihinde açıklanacak ve yerleştirme süreci tamamlanacaktır. İkinci yerleştirme sonucu hala bir yere yerleşmemiş olan öğrenciler için ise il\ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları tarafından yerleştirme başvuruları alınarak 20 Ağustos tarihinde yerleşme ilkemi tamamlanacaktır.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.