MHP'li Kalyoncu''İklim Değişikliğine Karşı Çevre Seferberliği Yapmalıyız ''

MHP'li Kalyoncu''İklim Değişikliğine Karşı Çevre Seferberliği Yapmalıyız ''

2023 Bütçe görüşmelerinde konuşan İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu''İklim değişikliğinin gelecekte meydana getireceği etkileri konusunda önlemler almak hayati önem arz etmektedir. '' Dedi.

Kalyoncu konuşmasında ''Bu sebeple belediyeler yağmur suyu kanalları ve kanalizasyonun birbirinden ayırmalı, yağmur suyu depolanarak belediyeler tarafından park bahçe sulamasında kullanmalı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.  Yeni binalar hem iklim değişikliğine karşı dirençli hem de su hasadı yapılacak bir şekilde planlanmalıdır. Belediyeler kayıp kaçak oranlarını düşürmeli, yeşil alan sulamalarında ve özellikle refüj ve karayollarında yapılacak sulamalarda basınçlı damla sulama sistemleri kullanılmalıdır. ''İfadelerini kullandı. Daha fazla yeşil ve daha az beton olması gerektiğini söyleyen kalyoncu ''Daha Fazla Yeşil, Daha Az Beton!
İklim değişiminden ilk önce etkilenecek canlılar endemik türlerdir. Endemik bitki türlerinden yaklaşık %40’ı da tıbbi aromatik bitkilerdir. Bu türlerin kaybı sadece biyoçeşitlilik açısından değil ekonomik açıdan da büyük zararlara sebep olacaktır. Doğal ekosistemlerde yaşanacak kayıplar toplum üzerinde doğrudan etki yaratacaktır. Bunun için daha fazla yeşil ve daha az beton demeliyiz. Ülkemize kazandırılan güzelliklerden olan millet bahçeleri botanik bahçesi hüviyeti kazanmalı, bölgenin yerel bitkileri kullanılmalı, özellikle geniş arazilere sahip millet bahçelerinde klimatik seralar oluşturulmalı, bölgeye özgü endemik türler için planlanmalı ve gelecekte yok olmamaları için en iyi şekilde korunmalı ve denetlenmelidir.  Bu vesile ile insanlarımız da çevrelerindeki bitkileri tanıyacak, envanteri hakkında bilgi edinecek, ilk ve orta öğretimde okuyan gençlerimizde de bir çevre bilinci oluşacaktır.''Dedi.

HABER:MEHMET ARKAN
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.