(MMO) Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman'dan Yozgatta Okuyan Öğrencilere Çağrı

(MMO) Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman'dan Yozgatta Okuyan Öğrencilere Çağrı

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman, geleceğin teminatı olan gençlerin kendilerine en uygun mesleği seçmeleri; hem kendileri açısından hem de ülkenin gelişmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman, geleceğin teminatı olan gençlerin kendilerine en uygun mesleği seçmeleri; hem kendileri açısından hem de ülkenin gelişmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

MMO Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman, üniversite ve bölüm tercihi yapacak adaylara tavsiyelerde bulundu. Adayların kendilerine en uygun mesleği seçmelerini öneren Salman, ülkenin gelişmesi ve gelişmiş ülkeler içerisinde kendine yakışan en güzel yeri gelecekte almasında önem taşıdığına vurgu yaptı.

Meslek seçiminin geleceği bu günden başlayarak planlamak ve yönlendirmek anlamına geldiğinin altını çizen MMO İl Temsilcisi Salman, günümüzde, yüz binlerce genç bir üniversiteye yerleşerek bir meslek sahibi olmak için uğraş verdiğine değindi.

Salman ‘Gençlerin birçoğu da üniversiteyi bitirdikten sonra bir iş sahibi olma sıkıntısı içindedir. Kişinin meslekleri ve kendini tanıyarak uygun bir programa yerleşmesi gelecekte işini kolaylaştıracak başarı ve mutluluğunu arttıracaktır. Bir okulu seçmedeki amaç eve yakın olması, eş dost tavsiyesi ya da rastlantısal olmamalıdır. Okul seçimi öğrencinin geleceği ile ilgili olarak seçeceği mesleklere göre bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Ülkemizde meslek bilincinin henüz oluşmadığını ve insanlarımızın çoğunlukla bilinçsizce bir mesleğe veya iş alanlarına yöneldikleri aşikârdır. Kişinin gelecekteki yaşam tarzını belirlemesinde dönüm noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar verebilmesi için izleyebileceği belirli basamaklar vardır. Bunlardan bazıları; kişinin yeteneklerinin belirlenmesi, ilgi alanlarının belirlenmesi, iş değerlerinin belirlenmesi, kişilik özelliklerinin belirlenmesi ve ilgi duyulan mesleklerin incelenmesidir. Makina Mühendisleri Odası olarak; gençlerimizi, mensuplarımız ve odamıza bağlı olan Makina, Endüstri, İmalat, İşletme, Mekanik, Mekatronik, Otomotiv, Sanayi, Sistem, Üretim, Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği meslekleri ile ilgili olarak bilgilendirmek ve mesleğimizle ilgili sormak istedikleri sorulara cevap bulabilmek amacıyla http://mmo.org.tr/ web sayfamızda bu mesleklerin kısa tanımları yapılmıştır. Ayrıca gençlerimiz web sayfasını ziyaret ettiklerinde odamızın faaliyetlerinden meslektaşlarımızın hangi işlerle uğraştıklarını da rahatlıkla görebileceklerdir. Makina, Endüstri, İmalat, İşletme, Mekanik, Mekatronik, Otomotiv, Sanayi, Sistem, Üretim, Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği meslekleri ile ilgili olarak bilgi almak için Odamızın kapıları gençlerimize sonuna kadar açıktır. Hiç çekinmeden Odamıza gelip istedikleri konuda bilgi alışverişinde bulunup Odamız imkânlarından faydalanabilirler. Bir gencimizi dahi mesleğimizle ilgili olarak bilgilendirmek ve ona yardımcı olmak bizim için ülkemiz adına büyük bir kazançtır. Onların şimdi vereceği karalar yarın ülkemizin dünyada alacağı yer açısından son derece önemli olacaktır. Umudumuz ve beklentimiz geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin kendilerine uygun ve başarılı olabilecekleri bir mesleği seçmeleridir’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.