Muğla'da termik santrale sıçrayan yangın söndürüldü

Muğla'da termik santrale sıçrayan yangın söndürüldü

Muğla Milas'da dün akşam saatlerinde Kemerköy Termik Santrali'ne sıçrayan yangın bu sabah itibariyle söndürüldü. 11 saat süren yangın söndürülürken, santral çevresinde yer yer devam eden yangınlara hem karadan hem de havadan müdahale ediliyor.

Muğla Milas'da dün akşam saatlerinde Yeniköy Mahallesi'nde bulunan Kemerköy Termik Santrali'ne sıçrayan yangın bu sabah saat 08:00 itibariyle söndürüldü. 11 saat süren yangın söndürülürken, santral çevresinde yer yer devam eden yangınlara hem karadan hem de havadan müdahale ediliyor.

Türkevleri Mahallesi'nde etkisini gösteren orman yangınları hem hava şartları hem de saçılan kozalak parçalarının tutuşması nedeniyle hızla yayılmaya devam ederek geniş bir alana yayıldı. Sarp ve kayalık arazide süren yangına zaman zaman müdahale zorlaşırken hem havan hem e karadan alevlere müdahale edildi. Ekiplerin verdiği tüm müdahalelere rağmen yangın Kemerköy Termik Santreli'ne ulaştı. Dün akşam saatlerinde termik santrale sıçrayan yangında tüm santral personelleri tahliye edilmiş, yanıcı ve patlayıcı maddeler ise dışarıya çıkarıldı. Daha sonra Ören belediyesine girişler yasaklanırken itfaiye ekipleri santralde inceleme yapmaya başladı. Santral çevresinde her duruma karşı hazır bekletilen çok sayıda arazöz, itfaiye aracı, TOMA ve su tankerleriyle alevlerin, santralin ana binası ve ünitelerine ulaşmaması için büyük mücadele verilmiş, etraftaki bazı ağaçlar kesilmiş ve santral çevresinde çukurlar kazılmıştır.

Termik santral kontrollü bir şekilde devre dışı bırakıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Muğla Milas'da dün akşam saatlerinde Kemerköy Termik Santrali'ne ulaşan yangın hakkında: "Hadise'nin bu noktaya gelebileceğini tahmin ettiğimiz için Kemerköy Santrali kontrollü bir şekilde devre dışı bırakılmış, personel tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir" açıklamalarında bulundu. Gerçekleşen tahliyeler sonrasında itfaiye ekiplerinin durum tespiti yapmak amacıyla santralde incelemeler yaptığını ve santralin ana ünitelerinde ciddi bir hasarın bulunmadığını söyleyen Altun, acil müdahale ekiplerinin santral sahasında inceleme ve soğutma işlemleri için gerekli önlemleri aldığını ve yangında herhangi bir can kaybı yaşanmaması için tüm adımların atıldığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.