Ankara İzmir Arası Kaç Km ve En Kısa Yol Hangisi! İzmir Ankara Yolu Araba İle Kaç Km?

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve En Kısa Yol Hangisi! İzmir Ankara Yolu Araba İle Kaç Km?

Seyahat edenler Ankara ve İzmir şehirlerinin arası kaç kilometre olduğunu araştıyor. işte Bu sorunun cevabı Ankara ve İzmir Arası 589.4 kilometredir.

Ankara ve İzmir şehirlerinin kaç km olduğu yolculuk yapacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun cevabı 589,4 kilometredir. Ankara İzmir arasında yapılacak karayolu yolculuğu sık sık tercih edilen güzergâhlar arasındadır. Ankara’dan İzmir’e 7 saat 3 dakika gibi bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir. Başkent Ankara’dan otoyollar kullanılarak 589,4 kilometre sonra İzmir iline varmak mümkündür. 

Her iki ilin şehir içi trafiğine ve ulaşılmak istenilen alanlarına göre bu yolculuğun mesafesi değişiklik gösterebilmektedir. Ankara’dan İzmir’e karayolu taşımacılığı ile nasıl gidilir sorusu kadar havayolu ile nasıl gidilir sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Ankara’dan İzmir iline uçakla yaklaşık 1 saat 11 dakika içerisinde gidebilmek mümkündür. Ankara ilinde 5 tane hava alanı mevcuttur. Bu havalimanlarından sadece bir tanesi sivil taşımacılığa müsait olarak kullanılmaktadır. 

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve Nasıl Gidilir? Kahramankazan’da bulunan Mürted Hava Üssü, Sincan’da bulunan Temelli Eğitim Yardımcı Meydanı, Etimesgut’ta bulunan Etimesgut ve Güvercinlik Havalimanı askeri statüde olan havalimanlarıdır. Buna karşın Başkent Ankara’da sivillerin İzmir’e nasıl gidilir sorusuna yanıt veren havalimanı ise Çubuk ilçesinde bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı olarak bilinmektedir. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da sivil havacılık hizmeti veren Esenboğa Havalimanı, uluslararası bir havalimanıdır. 

Ankara Esenboğa Havalimanı üzerinden İzmir iline 1 saat 11 dakikada ulaşılmaktadır. İzmir’in uluslararası havalimanı olan Adnan Menderes Havalimanı varılması ile uçuş yolculuğu tamamlanmış olur. Adnan Menderes Havalimanı şehir merkezinin 14 km kadar güneyinde bulunmaktadır. Havalimanına indikten sonra istenilen bölgelere ulaşılması adına toplu taşıma ve servisler mevcuttur. 

Ankara ve İzmir arası otoyol yolculuğunu Bursa ili üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişiler bu yolun kaç km olduğunu sormaktadır. Ankara’dan İzmir’e Bursa ili üzerinden gitmek yaklaşık olarak 733 kilometredir. Yakın bir zamanda Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından iki şehir arasında hızlı trenin hizmete gireceği kamuoyu ile paylaşılmıştır. Yapımında son aşamalara gelinen proje ile birlikte iki şehir arasındaki yolculuğun 3,5 saat gibi oldukça kısa bir süreye düşmesi planlanmaktadır.

Ankara İzmir arası otobüsle kaç saat sürüyor?

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve Nasıl Gidilir? Ankara’dan İzmir’e kaç km sorusu kadar kaç saat sürdüğü bilgisi de güzergahı kullanacaklar tarafından merak edilmektedir. Ankara İzmir arasında karayolunu tercih edenler şahsi araçları ile 7 saat gibi bir sürede yolculuklarını tamamlamaktadır. Özel araçların yanı sıra Ankara ve İzmir arasında otobüs yolculuğu da yapılmaktadır. Ankara’dan İzmir’e otobüs firmaları kullanılarak gidilmesi halinde yolculuk 7 saat 50 dakika ile 9 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. 

Bu durum tercih edilecek firmanın güzergahta kullandığı indirme bindirme duraklarına ve verdiği molalara göre değişiklik arz etmektedir. İki şehir arasında yapılacak olan karayolu taşımacılığı sırasında otobüs tercih eden kişilerin varış sürelerinde, mola sayıları oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra otobüsler genelde Ankara (AŞTİ) Otogarı ve Ankara Söğütözü Cep Terminali üzerinden hareket etmektedir. 

Ankara ve İzmir arasında sefer yapan Varan, Kanberoğlu, Kamil Koç, Lüks Karadeniz, Ali Osman Ulusoy, Pamukkale, Metro, Ağrı Seç, Ağrı Dağı, Ağrı Vip, Esadaş, Aras, Bizim Iğdır, Anadolu, Sahil, Pamukkale, İzmir, Başkent Turizm, Es, Ses, Sivas Tur gibi otobüs firmaları bunlardan sadece bazılarıdır. Her firmanın oluşturduğu rota ve mola düzenleri, iki şehir arası otobüs varış sürelerinde farklılaşmaya neden olan faktörlerin başında bulunmaktadır. 

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve Nasıl Gidilir? Ankara – İzmir arası hizmet veren firma otobüslerinin yanı sıra, belediye ve diğer kamu hizmeti namına kullanılan özel otobüslerle de yolculuklar gerçekleştirilebilmektedir. Ankara’dan İzmir’e bu şekilde özel otobüslerle gidilecek olursa, yolculuğun daha kısa sürede gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Yine tur ve gezi firmaları farklı rota seçenekleri belirlemektedir.

İzmir Ankara arası kaç kilometre kaç saat sürüyor?

İzmir – Ankara arasında bulunun mesafe yaklaşık olarak 590 kilometredir. Yolculuğun yapılacağı araç ve seçilecek olan güzergâha göre bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Bu yolculuk özel bir araba ile tahmini olarak 7 saat 10 dakika sürmektedir.  İzmir ve Ankara arası yapılan karayolu yolculuğu sıklıkla tercih edilen güzergâhlardan biridir. 

İzmir’den Ankara’ya karayolu yolculuğu 7 saat 10 dakika sürmektedir. İzmir ilinden başkent Ankara’ya otoyol kullanılarak 589,4 kilometre sürüş sonrasında ulaşılabilmektedir. İzmir’den Ankara’ya kaç saatte varılır sorusunun cevabı şehir içi trafiğe ve ulaşılmak istenen ilçeye göre değişiklik göstermektedir. İzmir ilinden başkent Ankara istikametine doğru gidişlerde karayolu ulaşımının yanı sıra havayolu ulaşımı da sıklıkla tercih edilmektedir. 

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve Nasıl Gidilir? İzmir – Ankara arası havayolu seferleri İzmir Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı üzerinden Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı arasında gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan İzmir ilinin 5 adet havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan sadece 1 tanesi sivil havacılık hizmeti vermektedir. Adnan Menderes Havalimanı, İzmir ilinin uluslararası yeterliliğe sahip havalimanıdır. 

İzmir ilinden başkent Ankara’ya gidecek olan kişiler havayolu ulaşımını tercih etmeleri halinde bu yolculuk aktarmasız olarak 1 saat 15 dakika civarında tamamlanmaktadır. Bu yolculuk havalimanı iniş trafiği ve çeşitli hava muhalefetlerine göre zaman zaman değişiklik göstermektedir. İzmir’den gerçekleşen uçuşlar başkent Ankara’da bulunan uluslararası havalimanı olan Esenboğa Havalimanına varılması ile nihayete ermektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanmakta olan hızlı trenle birlikte bu iki şehir arasındaki ulaşım mesafesinin daha da kısaltılmasını amaçlamaktadır. Yapımında sona yaklaşılan hızlı tren hizmeti ile beraber İzmir üzerinden başkent Ankara’ya ulaşımın 3,5 saat gibi oldukça kısa bir süreye çekilmesi planlanmaktadır.

Ankara’dan İzmir’e giderken hangi illerden geçilir?

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve Nasıl Gidilir? Ankara üzerinden İzmir’e gidecek olan kişilerin en çok cevap aradığı sorulardan biride geçecekleri güzergâhlardır. Özellikle karayolu yolculukları sırasında insanlar gezmeyi ve rotaları üzerindeki önemli noktaları araştırmayı isteyebilirler. Ankara’dan İzmir’e karayolu ile en hızlı ulaşım rotası Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa illeri üzerinden geçmektedir. 

Bu rota iki il arasında en kısa karayolu rotası olarak ön plana çıkmaktadır. Bu rota üzerinden Ankara’dan İzmir’e 7 saat 10 dakika gibi ortalama bir sürede varmak mümkündür. İki şehir arasındaki güzergahta Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa illerinden geçerken farklı konaklama alanları bulunmaktadır. Ulaşım sırasında verilen mola ve konaklamalara bağlı olarak bu süre uzamaktadır. 

Otobüs yolculukları referans alındığında 7 saat ila 9 saat arası bir zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi il sınırlarına varmak mümkündür. Yine bu süre İzmir içerisinde gidilecek olan ilçe ve bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ankara – İzmir arasındaki ulaşım mesafesi kullanılacak rota ve duraklara göre değişiklik göstermektedir. 

Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa rotası en kısa rota olarak bilinmektedir. Bu yolculuk mesafesi 522 kilometre civarındadır. Ankara’dan İzmir bölgesine İzmit üzerinden gidilmek istendiği takdirde bu mesafe 800 kilometre mesafeye çıkmaktadır. En kısa mesafe olan Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak ve Manisa üzerinde gidildiğinde 7 saat gibi bir sürede Ankara’dan İzmir’e ulaşılması mümkündür.

İzmir Ankara uçakla kaç kilometre?

Ankara İzmir Arası Kaç Km ve Nasıl Gidilir? Karayolu, denizyolu ve demiryolu taşımacılığına ek olarak ülkemizde çokça tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biride havayolu ulaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Havayolu taşımacılığı hızlı, konforlu ve pratik bir ulaşım imkânı sunduğundan oldukça önemli bir tercih sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. İzmir – Ankara rotası en çok tercih edilen uçuş rotaları arasındadır. 

Özellikle tek kişilik yolculuklarda uzun ve sıkıcı saatlerin yaşanmaması adına tercih edilmektedir. İzmir – Ankara arasında yolculuk gerçekleştirmekte olan insanların en sık kullandığı ulaşım araçlarından biri de uçaklardır. İzmir – Ankara uçuş mesafesi bu yolculuğu gerçekleştirecek olan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. İzmir ve Ankara arasındaki uçuşlar yaklaşık 520 kilometredir. 

Bu havayolu yolculukları yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika dolaylarında tamamlanmaktadır. İzmir ilinden başkent Ankara’ya uçakla yolculuk yapmak için şehir merkezinin 16 kilometre uzağında bulunan Adnan Menderes Havalimanı kullanılmaktadır. Uluslararası yeterliliğe sahip olan Adnan Menderes Havalimanı, İzmir ilinin tek sivil hava taşımacılığı yapan havaalanı özelliğini taşımaktadır. 

İzmir’de hizmet vermekte olan ve ‘’Eshot’’ adı verilen belediye otobüsleri ile ilçelerden havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. Sıkça tercih edilen havayolu taşımacılığı güzergahları arasında bulunan İzmir ve Ankara yolculukları için günün her saatinde farklı firmalardan yer bulmak mümkündür. 

İzmir – Ankara arasındaki uçuşlarda Anadolu Jet, Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air gibi firmaların yanı sıra özel uçuş yapan firmalarda bulunmaktadır. 520 kilometre uçuş mesafesi olan iki şehir arası yaklaşık 1 saat 15 dakika civarı sürmektedir. Hava yolu taşımacılığı Konforlu, hızlı ve pratik bir taşımacılık yöntemi olduğundan dolayı sık sık tercih edilmektedir.

İzmir Ankara hızlı tren kaç saat sürüyor?

İzmir ve Ankara arası hızlı trenin hizmet vermesi ile birlikte kesintisiz ve konforlu bir yolculuk sunması beklenmektedir. İzmir’den Ankara’ya sık sık yolculuk gerçekleştirmekte olan kişilerin oldukça merak ettiği ulaşım hizmetlerinin başında hızlı tren gelmektedir.  

Tamamlanması ile İzmir ve Ankara arası hızlı tren yolculuğunun yaklaşık 3,5 saat sürmesi beklenmektedir. 2.3 milyar dolarlık rekor bir finansman desteği ile gerçekleştirilecek olan bu proje için dünyanın en iyi mühendisleri çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedir. Türkiye’nin 5 büyük şehri arasında yer alan İzmir ve Ankara hattında gerçekleştirilen hızlı trenle birlikte, iki şehir arasındaki yolculuk süresinin oldukça kısaltılması öngörülmektedir. 

İzmir’den Ankara’ya hizmet veren hızlı trenin şehirlerarası ticaret, hızlı teslimatlar, günübirlik ziyaretler gibi birçok konuda topluma fayda sağlaması beklenmektedir. Yapımına başlanan hızlı tren projesinin ilk aşamasında Afyon ve Ankara arası hizmet vermesi beklenmektedir. 

Daha sonra projenin ikinci aşamasında Afyon ve Manisa hattı, son aşamasında ise İzmir – Manisa hattının tamamlanması öngörülmektedir. YHT ( Yüksek Hızlı Tren) olarak hizmet verecek olan bu hattın 42 ay gibi proje için kısa sayılabilecek bir süre içerisinde tamamlanması beklenmektedir.

Yapımı tamamlandıktan sonra yolculuğu 3 saat dolaylarına indirmesi beklenen hızlı tren projesinin yaklaşık 22 bin kişiye yeni bir istihdam kapısı olması beklenmektedir. Özel üretim olan 36 metre uzunluğundaki raylar döşenerek yapılan güzergâh, İzmir’den başlayarak sırası ile Manisa, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir üzerinden geçerek Ankara’ya varacaktır.

Ankara İzmir arası özel araçla kaç saat?

Ankara ve İzmir arası seyahatler sırasında en çok kullanılan yöntemlerden biride özel araçlarla yapılan yolculuklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede insanlar tarafından daha konforlu ve daha özel bir yolculuk gerçekleşmektedir. Ayrıca kişisel karayolu yolculukları ile yolculuğun süresi, mola seçenekleri, farklı rota seçenekleri gibi konulara bizzat karar verilebilmektedir. 

Ankara İzmir arası özel araçla yapılan yolculuklar 6 saat 50 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu yolculuklar otobüs yolculuklarına göre daha hızlı yolculuklardır. Ankara’dan İzmir’e daha hızlı ve daha kişisel bir yolculuk gerçekleştirmek isteyenlerin tercihi genelde özel araçlardır. Ortalama 6 saat 50 dakika kadar süren bu yolculuğun süresi, yapılan mola sayısı uzunluğu ve yol durumu gibi nedenlerle değişebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.