Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı Açılış Tarihi Belli Oldu! Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılıyor..

Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı Açılış Tarihi Belli Oldu! Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılıyor..

Ankara-Kayseri arasındaki ulaşım süresi kısalmaya devam ediyor. Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesi için Cumhurbaşkanı Kararı ile üç ilde acele kamulaştırma yapılacak.

Türkiye'de ulaşım sektörüne yönelik yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Ankara-Kayseri arasındaki seyahat süresinin kısalmaya devam edeceği bir proje de hayata geçiriliyor. Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesi için Cumhurbaşkanı Kararı ile üç ilde acele kamulaştırma yapılacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı Projesi'nin belirlenen iş programına ve taahhüt edilen sürelere uygun şekilde tamamlanması ve dış kaynaklı kredi temininde aksama yaşanmaması amacıyla ihtiyaç duyulan bazı taşınmazlar ile muhdesatı acele kamulaştıracak. Bu kapsamda, hızlı tren hattı güzergahında bulunan Kayseri'nin Kocasinan, Nevşehir'in Kozaklı, Yozgat'ın Boğazlıyan, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy ilçelerindeki bazı köy ve mahallelerde kurum tarafından acele kamulaştırma yapılacak.

7e0a05c0-7i4ariawq5xhzyw05vn5mk.jpeg

142 km uzunluğundaki Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı'nın temeli geçtiğimiz yıl atılmıştı. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak olan hattın devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demir yoluyla 7 saat olan Ankara-Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek. Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki Yerköy YHT Garı ile Kayseri arasında yapılacak Yerköy-Kayseri yüksek standartlı demir yolu, tamamlandığında Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demir Yolu ile entegre olacak.

ANKARA-YERKÖY-KAYSERİ HIZLI TREN NE ZAMAN AÇILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 16 Aralık 2021'de Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren projesinin ihalesine başladıklarını belirtmiş, Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren projesini 4 yılda tamamlamayı hedeflediklerini söylemişti. Bu açıklamaya göre bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temeli atılacak olan Ankara-Yerköy-Kayseri YHT hattının 4 yıl sonunda açılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.