Araç Sahiplerini Üzecek Haber! Yeni Açıklandı Cezası 3 Bin TL Oldu..

Araç Sahiplerini Üzecek Haber! Yeni Açıklandı Cezası 3 Bin TL Oldu..

Trafikte güvenliği sağlamak ve kazaları önlemek amacıyla alınan önlemler kapsamında araç sahiplerine kötü haber geldi. Karayolları Trafik Kanunu'na göre belirlenen trafik kurallarına uymayanlara verilecek cezalar yeniden düzenlendi. Yapılan açıklamaya göre, bu kuralları ihlal eden sürücülere 3.304 TL ceza kesilecek ve bu cezalar plakalara işlenecek. Detaylar haberimizde yer alıyor.

2023 yılında idari para cezalarına yapılan %112,9 oranındaki zamla birlikte trafikte kurallara uymamanın maliyeti daha da arttı. Trafik güvenliği için önem arz eden bazı kuralları hatırlatmakta fayda var.

Emniyet kemeri takmamanın, trafikteki en sık ihlal edilen kurallardan biri olduğu belirtiliyor. Bu kuralla ilgili yapılan açıklamada, emniyet kemeri takmayan sürücülere 436 TL ceza verileceği ifade ediliyor.

Sürücülerin dikkatini dağıtarak kazalara neden olabilen bir diğer ihlal ise cep telefonuyla konuşmak olarak göze çarpıyor. Seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmanın, dikkat dağınıklığına yol açabileceği ve kazalara sebebiyet verebileceği belirtiliyor. Bu kurala uymayanlara ise 951 TL ceza kesileceği duyuruldu.

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan ihlallerden biri olan yaya geçidinden geçen yayaya yol vermemek, trafikte yayaların güvenliğini tehlikeye atan bir davranış olarak kabul ediliyor. Bu kuralı ihlal eden sürücülere ise 1.917 TL ceza uygulanacak.

Trafikte bu kuralları ihlal eden sürücülerin plakalarına toplamda 3.304 TL ceza yazılacak. Bu cezaların e-Devlet üzerinden sorgulanabileceği hatırlatılıyor.

Trafik güvenliği ve kazaların önlenmesi için trafik kurallarına uymak büyük önem taşıyor. Bu nedenle araç sahiplerinin, kendileri ve diğer sürücülerin güvenliği için kurallara dikkat etmeleri ve cezaları göze almadan trafikte dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.