Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor: 13 Haziran'dan Sonra Karar Açıklanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor: 13 Haziran'dan Sonra Karar Açıklanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, TÜRK-İŞ ve TİSK ile bir araya gelecek. 13 Haziran'da başlayacak görüşmelerle beraber asgari ücrete yapılacak ara zam ana gündem maddesi olacak.

Yeni asgari ücret belirleme süreci, tüm vatandaşları dolaylı olarak etkileyen ve doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren bir süreç olarak 13 Haziran'da başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ ve işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti yer alacak.

Şu anki asgari ücret net 8.506 lira

Mevcut durumda, asgari ücret bir işçi için aylık brüt 10.008 lira olarak belirlenmiş olup, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8.506 lira 80 kuruş olarak uygulanmaktadır.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 11.759 lira 40 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Bu tutarın 10.008 lirası brüt asgari ücreti, 1.551 lira 24 kuruşu sosyal güvenlik primini, 200 lira 16 kuruşu ise işveren işsizlik sigorta fonunu içermektedir.

Yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işçi ve işveren temsilcilerinin bir araya geleceği toplantı, ülke genelinde büyük bir öneme sahiptir. Belirlenecek olan yeni asgari ücret, çalışanların yaşam standartlarını etkileyecek ve işverenlerin maliyetlerini doğrudan etkileyecektir. Bu süreçte tüm paydaşların görüşleri ve talepleri dikkate alınarak, adil ve sürdürülebilir bir asgari ücretin belirlenmesi hedeflenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.