Bakan Bilgin 8 Saati Fazla Buldu: İşçi Çalışma Saatleri İçin Değişiklik Mesajı!

Bakan Bilgin 8 Saati Fazla Buldu: İşçi Çalışma Saatleri İçin Değişiklik Mesajı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, işçilerin çalışma saatlerinde düzenleme yapacaklarını duyurdu. Memurlar günde kaç saat çalışacak? Yeni düzenleme asgari ücretlilerin çalışma süresini etkileyecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapmış olduğu açıklama ile çalışma saatlerine yeni bir düzenlemenin getirilmesi gerektiği konusunda mesaj verdi. Bakanın bu açıklaması çalışanlar tarafından olumlu karşılandı. Çünkü pek çok çalışan, 8 saat yerine 10 - 12 saat arası çalıştırılıyor ve hukuksuzluk yaşanıyordu. Bunun önüne geçebilmek ve aynı zamanda modern dünyada çalışma sürelerinin düzenlenmesi adına işlem sağlanacağını belirtti.

Çalışma Saati 6 Saate Düşecek mi?

Bazı ülkelerde pilot uygulamaların hayata geçirildiği ve 6 saatlik çalışma süresinin test edildiği vurgulanıyor. Bakan Bilgin, İngiltere'nin bu yönde önemli bir yol kat ettiğini de vurguladı. Türkiye'deki çalışanların da bu düzene uyum sağlaması ve daha az çalışabilmesi adına saatlerdeki değişikliğe olumlu baktığını ifade etti. 

Yeni Düzenleme Yapılacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma sürelerinde yeniden düzenleme yapılması gerektiğini kesin bir dille belirtti. Açıklamasında ise "Günümüzde tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz. Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız."

Memur Kaç Saat Çalışacak?

Memur çalışma süresi henüz değişmiş değil. Ancak düzenleme hayata geçirilir ise 6 ila 7 saatlik çalışma programına geçiş sağlanabilir. Bu konuda önemli bir adım atılacağa benziyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.