Bakan Bilgin Doğruladı! Emekli Zammı İçin Toplantı Ne Zaman Yapılacak?

Bakan Bilgin Doğruladı! Emekli Zammı İçin Toplantı Ne Zaman Yapılacak?

Emekli maaşında makas iyice kapandı. Daha fazla sigorta prim ödeyenler az ödeyenlerle aynı maaşı alıyor. Bakan Vedat Bilgin ise zammı doğruladı. Emekliye yüzde kaç zam yapılacak ve maaşlar kaç TL artacak?

Pek çok emekli, 2023 yılı Ocak ayından bu yan zam almıyor. 7500 TL'den fazla maaş alanlar için henüz böyle bir çalışmaya imza atılmadı. Bu nedenle daha fazla veya daha yüksek sigorta primi yatırmalarına rağmen aynı maaşı alabilmekteler. Hal böyle olunca Bakanlık devreye girdi. Yapılan açıklamayla beraber kimler ne kadar ödeme alacak belirleniyor.

Emekli Maaşında Makas Açılacak

İki ay öncesine kadar emekli maaşlarında kısmen de olsa makas bulunuyordu. Daha yüksek prim ödemesi yapan emekliler daha fazla maaş almaktaydı. Ancak bu fark git gide kapanmaya başladı. 5500 TL maaş alan birisi ile 7500 TL maaş alan biri aynı ödemeyi alır hale geldi. Bu da sigorta prim miktarını veya yüksekliğini önemsiz hale getirdi. Hükümetin buna bir son vermek için çalışmalar başlatacağı belirtiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat  Bilgin, açıklamasında bu makasın açılacağına dair net mesaj verdi. Ayrıca milyonlarca emekliye kademeli zam için duyuruda bulundu. Emeklilerin beklemiş olduğu maaş zammı da doğrulandı. Peki SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aracılığıyla maaş alanlara ne kadar ödeme yapılacak? Zam miktarı için henüz detaylardan söz edilmedi.

En Düşük 3000 TL Zam Bekleniyor

Emekliye yapılacak kademeli zamda en düşük maaş miktarı artışının 3000 TL olduğu belirtiliyor. En azından şu an için beklentilerin bu seviyede olduğunu vurgulayalım. Maaş ödemelerinde bizleri başka ne gibi gelişmeler bekliyor haberimizi takip edebilirsiniz. Yorumlar kısmından merak ettiklerinizi sorabilir ve emeklilikle ilgili düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.