Bakan Canlı Yayında Duyurdu! Ev hanımlarına emeklilik Yolu Açıldı

Bakan Canlı Yayında Duyurdu! Ev hanımlarına emeklilik Yolu Açıldı

Ev hanımlarının emeklilik imkanıyla ilgili sevindirici bir haber Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından duyuruldu. A Haber'de gündemle ilgili soruları yanıtlayan Yanık, çalışmayan ev hanımlarının da emekli olabileceğini belirtti. Ev hanımlarına yönelik emeklilik müjdesinin ayrıntıları ise şu şekilde:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati daha önce ev hanımlarına yönelik bir açıklama yaparak, "Emekli olmak isteyen ev hanımlarının primlerinin üçte birini biz karşılayacağız" demişti.

Aile Bakanı Derya Yanık ise son açıklamasında şunları dile getirdi: "Ev hanımlarının emeklilik imkanı, bu dönemde yapacağımız en önemli çalışmalardan biridir. Ev hanımları emekli olmak istediklerinde devlet primlerinin üçte birini ödeyecek. Ev kadınlarının emekliliği, aileye ve aile kurumunun sosyal ve kamusal tarafına verdiğimiz önemi gösteren bir tutumdur."

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için devletin ödeyeceği prim tutarı bugün yapılan hesaplamalara göre 1.067 TL'dir. Vatandaşlar ise 3.202 TL yerine 2.135 TL prim ödeyecektir. Bu şekilde yıllık toplamda devlet tarafından 12.804 TL destek sağlanacaktır. Asgari ücretin yükselmesiyle birlikte prim desteğinin de artacağını söylemek mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.