Bakan Duyurdu! Asgari Ücret Artık Dolar Olarak Ödenecek! Temmuz'da Asgari Ücret Kaç Dolar Olacak..

Bakan Duyurdu! Asgari Ücret Artık Dolar Olarak Ödenecek! Temmuz'da Asgari Ücret Kaç Dolar Olacak..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca asgari ücretli çalışan ve emekliyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Bakan Bilgin, asgari ücret zammı hakkında net konuşarak, çalışanların ve emeklilerin yüzünü güldürdü. Bu rakamı beklemeyen herkes sevinçle karşıladı. Ayrıca, Bakan Bilgin emeklilerle ilgili de sürpriz açıklamalarda bulundu.

işte yeni asgari ücret zammı ve açıklanan tarih hakkındaki detaylar.

Bakan Bilgin, bugün akşam yaptığı açıklamada, asgari ücret artışıyla ilgili konuştu ve "Temmuz ayında yapacağız ve yaklaşık olarak 500 dolar seviyesinde bir oran olacak" dedi. Bakan Bilgin, Ocak ayında gerçekleştirilen düzenlemenin Cumhuriyet tarihindeki en yüksek düzenleme olduğunu belirtirken, asgari ücretin yükselmesinin diğer ücretlerin de artmasına sebep olduğunu vurguladı. Ayrıca, asgari ücretin vergiden muaf tutulacağını ve Temmuz ayında reel alım gücünün korunması için düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Bakan Bilgin, toplu sözleşme sürecinin zorlu bir dönem olduğunu ve sendikaların belirli bir noktaya geldiğini ifade etti. Emekçileri koruma görevi olan sosyal devletin vurgusunu yapan Bilgin, asgari ücret düzenlemesinin emek lehine olacağını belirtti ve yarın Cumhurbaşkanı'nın da katılımıyla uzlaşmanın kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Bakan Bilgin, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusuna da değindi ve bu sorunun pandemi öncesinde başladığını ve 50 yaşın uygun bir yaş olduğunu belirtti. Bakan Bilgin, bu düzenlemeyle birçok kişinin maaşlarının bağlandığını ve bağlanamayanların da hızla bağlanacağını ifade etti.

Son olarak, emekli maaşlarına kademeli bir zam uygulanacağını belirten Bakan Bilgin, 7 bin liranın üzerindeki maaşlara 10 bin TL'ye kadar belli bir oranda artış yapılacağını ve 7 bin ile 10 bin TL arasındaki maaşlara ise pozitif bir ayrımcılık yapılacağını açıkladı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.