Bayram Öncesi Akaryakıt Fiyatlarına Yeni Zam! Benzin, Motorin ve LPG Yeni Fiyat Listesi..

Bayram Öncesi Akaryakıt Fiyatlarına Yeni Zam! Benzin, Motorin ve LPG Yeni Fiyat Listesi..

Akaryakıt istasyonlarına yönelen milyonlarca araç sahibi, gece yarısı itibariyle gelen zam haberleriyle adeta şok oldu. Benzin ve motorin fiyatları arasındaki makas neredeyse kapandı ve vatandaşların belini büken fiyatlarla karşılaşıldı. Bayram için yolculuk yapmak isteyenler hayal kırıklığına uğradı ve bu fiyatlar nedeniyle birçok kişi kontaklarını kapattı.

Son bir haftada benzin ve motorine gelen sürekli zamlar, fiyat farkını daralttı ve fiyatlar 24 TL'yi buldu. Vatandaşların karşısına çıkan bu yüksek fiyatlar, herkesi endişelendirdi ve bayram öncesindeki seyahat planlarını olumsuz etkiledi. Dolar kurunun yükselmesi, Rusya-Ukrayna savaşının hala devam etmesi, pandemi krizi ve ekonomik etkiler gibi faktörler, brent petrol fiyatlarında dalgalanmalara neden oldu ve akaryakıt fiyatlarını kaçınılmaz bir şekilde etkiledi.

BENZİN VE MOTORİNE YİNE ZAM

Motorin fiyatlarına gece yarısı 1 lira 64 kuruş zam geldi. İstanbul'da motorin fiyatı 24 liraya yaklaşırken, Ankara'da 24 lira 29 kuruş ve İzmir'de 24 lira 40 kuruş olarak belirlendi.

Ülke genelinde ortalama olarak bakıldığında, benzinin litresi ortalama 24,04 liradan satılıyor. Bu durumda benzin ve motorin fiyatları arasındaki fark kapandı ve motorin fiyatları benzini geçti.

Peki, akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor? Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatıyla belirleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkıyla gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Bayram öncesi akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, araç sahiplerini olumsuz etkiledi ve seyahat planlarını sekteye uğrattı. Vatandaşlar, yüksek fiyatlar nedeniyle kontaklarını kapatırken, gelecekteki fiyat dalgalanmalarının ne olacağını merakla bekliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.