Bu İllerde Elektrik ve Doğalgaz Fatura Borçları Silindi!

Bu İllerde Elektrik ve Doğalgaz Fatura Borçları Silindi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanan bir tebliğe göre, 6 Şubat tarihinden önce tahakkuk etmiş ancak tahsilatı gerçekleştirilmemiş son fatura ve ödenmemiş tüketim faturaları, tüketim yerlerindeki tahakkuka dönüşmemiş faturalar ve ek tüketim faturaları silinecek.

Bu kapsamda, görevli tedarik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ile organize sanayi bölgeleri, ilgili bakanlıklardan aldıkları hasar durum bilgilerine göre tüketim giderleri terkin edilecek yerleri belirleyecek.

Elektrik tedarik şirketlerinden enerji ve doğalgaz dağıtım şirketlerinden ise doğalgaz temin eden tüketicilerin abonelik sözleşmeleri, mücbir sebep hali nedeniyle 6 Şubat tarihi itibarıyla feshedilecek veya sonlandırılacak.

Şirketler, feshedilen sözleşmeler kapsamında aldıkları güvence bedellerini iade edecek ve terkin başvurusunda bulunamayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, şirketlerin ödemelerini gerçekleştirdikten sonra tüketicilere veya varislerine geçmiş dönemden kalan borçların bakanlık bütçesinden karşılandığı bildirimini yapacak.

Elektrik ve doğalgaz fatura borçlarının silinmesi, 11 ildeki tüketiciler için büyük bir kolaylık ve maddi rahatlama sağlayacak. Bu adım, vatandaşların enerji giderlerini azaltarak ekonomik açıdan destek olmayı hedefliyor.

Güncel düzenleme ile birlikte tüketiciler, daha sağlıklı bir enerji kullanımı için gerekli tedbirleri alırken, birikmiş fatura borçlarının silinmesiyle de maddi anlamda rahatlayacaklar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bu adımı, enerji sektöründe vatandaşlara sağlanan desteklerin devam ettiğini gösteriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.