Çay Fiyatlarına Beklenen Zam Eli Kulağında! Fiyatların %100 Artması Mümkün!

Çay Fiyatlarına Beklenen Zam Eli Kulağında! Fiyatların %100 Artması Mümkün!

Çay fiyatlarına gelmesi beklenen zam eli kulağında. Markette çayın %100 arttığını görürseniz şaşırmayın. Maliyet gittikçe artıyor ve çaydaki son durum haberimizde...

Çay içmek artık hayal olacak gibi gözüküyor. Nedeni ise beklenen çay zammından kaynaklanmakta. Yapılan açıklamalarla birlikte çay fiyatlarında yapılması planlanan zammın raflara yansımasına 2 hafta kaldı.

Çay İçmek Lüks Olacak

Çay fiyatları bu şekilde artmaya devam eder ise artık çay tüketimini azaltmak zorunda kalabiliriz. Bir diğer alternatif ise çayın tüketiminden ziyade markasının değiştirilmesi yönünde. Daha ucuz ve daha az kaliteli çay markaları ön plana çıkabilir. Söz konusu zamma dair açıklama olur ise bilgi vereceğiz.

cay.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaş Çay Fiyatlarını Artırmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın %64 zam ile yaş çay alım fiyatı 11,30 TL olmuştu. Bu kararın hemen ardından çay fiyatlarının market raflarında zamlı şekilde yansıması muhtemel. Çeşitli nedenlerden ve maliyet artışından ötürü %100'e varan zamlar görebiliriz. 

Çayın Maliyeti Yükselecek!

Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği (ÇAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, yapmış olduğu açıklamada çayın maliyetine dikkat çekti: "Bugün 1 fabrika 5 kilogram yaş çaya 56.5 TL ödeyecek. En mütevazi üretim maliyeti olarak yüzde 30 koyarsak çayın 1 kilogram maliyeti 74 TL'ye çıkıyor. Bugün raflarda 74 TL'ye Çaykur'un çayı da alınabiliyor, daha ucuz fiyatlarda çok kaliteli özel sektör çayı da satın alınabiliyor. Dolayısıyla şuan raflardaki çayın fiyatı 2023 üretim fiyatının çok altındadır. Tüketici bunu değerlendirebilir. Raflarda çaya zam el kulağında." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.