Deprem Uzmanı Uyardu! O İlimizde 7 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor

Deprem Uzmanı Uyardu! O İlimizde 7 Büyüklüğünde Deprem Bekleniyor

Yer Bilimci Prof. Dr. Feyzi Bingöl, Bingöl'ün Yedisu bölgesinde uzun zamandır faaliyet olmadığını ve enerji birikimi olduğunu belirterek, 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği uyarısında bulundu.

Yer bilimci Prof. Dr. Feyzi Bingöl, yaptığı açıklamada vatandaşları uyararak, Bingöl'ün Yedisu bölgesinde uzun zamandır bir deprem faaliyeti olmadığını ve enerji birikiminin yavaş yavaş gerçekleştiğini belirtti. Bu durumun bölgede orta büyüklüğün üzerinde, yaklaşık 7 büyüklüğünde bir deprem olasılığına işaret ettiğini söyledi. Ancak depremin zamanlaması hakkında net bir bilgi vermenin mümkün olmadığını ifade etti.

Bingöl, bölgenin deprem üretebilen bir yapıya sahip olduğunu vurgulayarak, bu bölgede daha önce 6,5 büyüklüğünden daha büyük, yaklaşık 7 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini belirtti. Fakat bu depremin ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin bir tahminde bulunmanın mümkün olmadığını dile getirdi.

Ayrıca Bingöl, geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde ve Elbistan'da büyük depremlerin meydana geldiğini hatırlatarak, bu bölgenin 3 levhanın birleştiği bir noktada olduğunu ve çok sayıda fay hattının bulunduğunu ifade etti. Bu durumun bölgenin dengesizleşmesine ve enerji birikimine yol açtığını söyledi.

Bingöl, bu enerji birikimine bağlı olarak bölgede yeni depremlerin meydana gelmeye başladığını ve bu depremlerin artçı depremler olarak adlandırıldığını belirtti. Artçı depremlerin ana depremlerin büyüklüğünden bir puan daha küçük olabileceğini ve bir süre devam edeceğini söyledi. Bingöl, bölgedeki vatandaşları artçı depremlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bölgede meydana gelen depremlerin 5 ila 10 yıl sürebilen artçılarının olabileceğini belirten Bingöl, Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman ve Malatya'da meydana gelen depremlerin artçı depremler olduğunu ve devam edebileceğini ifade et

erek, ana deprem beklenmediğini ancak artçı depremlerin 6 büyüklüğüne kadar olabileceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Feyzi Bingöl'ün uyarıları, bölgedeki vatandaşların deprem riskine karşı dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları gerektiğini vurguluyor. Deprem konusunda farkındalığın artırılması ve deprem hazırlıklarının yapılması büyük önem taşıyor.

Deprem uzmanı Bingöl'ün açıklamaları, bilimsel verilere dayanan ve bölgedeki deprem riskine ilişkin önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Vatandaşların deprem konusunda yetkililerin yönlendirmelerini takip etmeleri ve deprem hazırlıklarını gözden geçirmeleri önem arz ediyor. Bu sayede deprem sonrası oluşabilecek zararların en aza indirilmesi ve can kaybının önlenebilmesi hedefleniyor.

Bölgede yaşayan vatandaşların deprem bilinciyle hareket etmeleri, yapılarda güvenliğin sağlanması ve deprem sırasında alınması gereken önlemlerin bilinmesi büyük önem taşıyor. Deprem anında sakin ve kontrollü bir şekilde hareket etmek, acil durum çantası ve gerekli malzemelerin hazırlanması da hayati önem taşıyor.

Bingöl'ün uyarıları, deprem riskinin bulunduğu bölgelerde yaşayan herkesin dikkate alması gereken önemli bir hatırlatma niteliği taşıyor. Depremlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak, toplumun güvenliğini ve can kaybının önlenmesini sağlamak adına büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.