Devlet Bahçeli'nin Musul-Kerkük Plakaları Yeniden Gündeme Geldi

Devlet Bahçeli'nin Musul-Kerkük Plakaları Yeniden Gündeme Geldi

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Musul - Kerkük plakaları ve Irak Türkmenlerine verdiği destek, Irak'ın Kuzeyi'nde yeniden yankı buldu.

Hakan Fidan, şunları kaydetti:

"(Kerkük) Şehirde son dönemde artış gösteren PKK mevcudiyetine de süratle son verilmesini Irak makamlarından talep ediyoruz. Kerkük yakın zamanda büyük acılar ve katliamlar yaşamış kadim bir şehirdir. Bu şehirdeki hassas toplumsal dengelerin korunması, temsil ve idarede tüm toplumsal kesimlere eşit söz hakkı verilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz. Bu çerçevede, şehirde tüm kesimlerin eşit bir şekilde temsilinin sağlanması ve idareye katılımını da uzun zamandır biliyorsunuz bu formülü destekliyoruz. Türkmen soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması, Irak'a yönelik politikamızın bildiğiniz gibi ana unsurları arasında yer almaktadır. Türkmen haklarının siyasi pazarlıklara konu edilmesine karşı durmaya ve Türkmenleri her alanda desteklemeye devam edeceğiz."

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin 2017 yılında Kandil ve Erbil'e bir gece ansızın gidilebileceğini söylemesini, 81 Düzce- 82 Kerkük- 83 Musul plakaları tanımlaması yapmasını ve bunun için 5 Bin Ülkücünün hazır beklediğini belirtmesini son olarak da geçen haftalarda Irak Türkmenlerine verdiği açık desteği hatırlayan Irak'ın Kuzeyi'ndeki Bölgesel Yönetimi, gelişmelerin kendileri açısından endişe verici olduğunu açıkladı.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ 2017 YILINDA NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Irak'ta yapılan gayrimeşru referanduma tepki gösterdiği, 03.10.2017 tarihindeki MHP Grup Toplantısında yaptığı konuşmasında, ''Kerkük Türktür. Dün Türktü. Bugün de Türk, istikbalde de Türk olacaktır. Türk milletine parmak sallayanlar varsa o parmakları kırarız. Kandil ve Erbil'e bir gece ansızın gelmek Türk milleti için mesele değildir. Hiç de zor olmayacaktır. Tarihi coğrafyaya dar gelindiğinde 81 Düzce'den hemen sonra 82 Kerkük, 83 Musul demenin önünde hiçbir güç duramayacaktır. En az 5 bin ülkücü Türk kentlerindeki birlik mücadelesine katılmak üzere hazır beklemektedir. Blöf yapmıyoruz palavradan konuşmuyoruz. Bu konuda şakamızın da olmadığını altını çizerek belirtmeyi yararlı buluyorum. Türkmenlerin hakları çiğnenirken biz rahat olamayız. Kerkük elden giderken bizegece başımızı yastığa huzurla koyamayız.'' demişti.

MUSUL KERKÜK PLAKASI HEDİYESİ VE HAZIRIZ MESAJI

Bu açıklamanın yapıldığı tarihte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Musul Kerkük hissiyatına destek olmak ve Ülkücülerin kararlılığını ifade etmek amacıyla, 82 DB 001 ve 83 DB 006 numaralı özel plaka yaptırarak MHP Lideri Bahçeli'ye hediye etmiş ve yaptığı açıklamada, ''Türkmenleri her zaman koruyup kolladınız, onların öz yurtlarında yükselen sesi oldunuz. Beş bin gönüllü Ülkücü Kerkük’e gitmek için hazır çağrınızı emir telakki ederek burada, yanınızdayız. Evladınız ve gönüllü Ülkücüler olarak yüreğimizle, plakalarımızla hazırız." demişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.