Emeklilere müjde! Tüm Emeklilere Yüzde 80 Zam Geldi

Emeklilere müjde! Tüm Emeklilere Yüzde 80 Zam Geldi

Çok sayıda emekli ve EYT’li heyecanla bu seneki Kurban Bayramı ikramiyesini bekliyor.Emekli dul ve yetimlerin faydalandığı ikramiye,gelecek ay içerisinde ödenecek.Bu ödemeden aylığı haziran ayında bağlanan kişiler de yararlanabilecek.31 Mayıs tarihine kadar emekli maaşı başvurusunu gerçekleştiren EYT sahipleri de bu ikramiyeye sahip olacaklar. detaylar haberimizde..

Tamamlanmamış aylık işlemlerini bekleyen EYT’lilere ne kadar verilecek?Çift ikramiyeden yararlanack EYT’liler kimler? İşte ayrıntılar…

Kurban bayramı ikramiyelerinin ödeneceği güne oldukça az kaldı.Emekli dul ve yetimlerin faydalandığı ikramiye,gelecek ay içerisinde ödenecek.Bu ödemeden aylığı Haziran ayında bağlanan kişiler de yararlanabilecek.

*Beklenen ikramiyeden kimler

faydalanabilecek?

SGK’dan yaşlılık,malullük,vazife malullüğü,vefat aylığı ve sürekli iş göremezlik maaşı alanlara ikramiye veriliyor. Bunun dışında SGK’dan aylık ödenek alan; şehit yakınları, gaziler,şampiyon sporcular ve terör mağduru sivil vatandaşlara ve bu vatandaşların hak sahiplerine de veriliyor. EYT düzenlemesiyle emekli aylığı bağlanmış olan kişiler de ikramiyelerden faydalanabiliyor.

*EYT için başvurdum,aylığımın bağlanmasını bekliyorum.Bu Ramazan Bayramında ikramiye alabilecek miyim?

EYT düzenlenmesi çerçevesinde prim ve yıl şartlarını tamamlayan 1.7 milyon kişi emeklilik başvurusunda bulundu.Bu başvuruların 1 milyonu için aylık bağlama işlemi tamamlandı.Kalan kişilerin aylıkları ise bu ayın sonuna kadar sağlanacak.31 Mart tarihine kadar emekli aylığı başvurusu yapanlar,geçen ay ödenen Ramazan bayramı ikramiyesini de

alacaklar.Ayrıca bu kişilere Haziran ayında Kurban bayramı ikramiyesi de verileceğinden dolayı bu yılki iki bayram ikramiyesinden de faydalanmış olacaklar.Nisan ve Mayıs aylarında emeklilik başvurusu yapanlar ise sadece Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanabilecekler.

*Kurban bayramı ödeneğinden yararlanabilecek kişiler kimlerdir?

Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanmak için, emekli aylığının bayramın olduğu ayda bağlanmış olması gerekmektedir. Emekli aylıkları, başvuruyu takip eden ayın başından itibaren ödenmeye başlanmaktadır. 31 Mayıs tarihine kadar başvuruda bulunanların emekli aylığı 1 Haziran itibariyle bağlanacaktır. Bu nedenle, şimdiye kadar başvuran kişilerin yanı sıra son 16 gün içinde başvuranlar da Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanabilecektir. Aynı şekilde, Haziran itibariyle ölüm ve sürekli iş göremezlik aylığı bağlanan kişiler de ikramiye almaya hak kazanacaklardır.

*Beklenen kurban bayramı ikramiyesi ne zaman ödenecek?

Kurban Bayramı bu sene 28 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasına denk geliyor. Bayram öncesinde ikramiye ödemelerinin gerçekleştirileceği tahmin edilmektedir ve büyük olasılıkla 19-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecektir. Kesin ödeme tarihinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanması bekleniyor. Maaş işlemleri bu tarihe kadar tamamlanan emekliler, belirtilen tarihte ikramiyelerini alabileceklerdir. Maaş işlemleri yetişmeyen emekliler ise ilk emekli aylığı ile birlikte bayram ikramiyelerini alabileceklerdir.

*Bu seneki ikramiyede ne kadar ödenecek?

Ramazan Bayramı ikramiyesi, emeklilere 2 bin liraya yükseltilmişti ve aynı şekilde Kurban Bayramı ikramiyesi de 2 bin lira olarak verilecektir. Ölüm aylığı ya da iş göremezlik ödeneği alan kişilere ise hisse/iş göremezlik

derecesi oranında ödeme yapılacaktır. Örneğin, ölüm aylığı oranı yüzde 75 olanlar bin 500 lira, yüzde 50 olanlar bin lira, yüzde 25 olanlar ise 500 lira ikramiye alabilecektir. Bu şekilde ikramiye miktarı, ilgili ölüm aylığı veya iş göremezlik oranına göre belirlenecektir.

*Çift aylık alanlar ne yapacak?

Ödemenin yapılabilmesi için 2 dosyadan hangisinde aylık oran daha yüksekse o dosya baz alınır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.