EPDK Raporu: Doğalgazlı Ev ve Şebeke Sayısı Arttı

EPDK Raporu: Doğalgazlı Ev ve Şebeke Sayısı Arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yayımladığı rapor doğrultusunda Türkiye'deki konut abone sayısı artışı ve buna bağlı olarak yeni konutlara bağlanan doğal gaz şebekesindeki sayı ile oran belli oldu.

Türkiye'de doğal gaz abone sayısı ve serbest tüketici sayısı geçen yıl önemli bir artış gösterdiğine dair Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) raporlarına göre bilgi verildi.

2022 yılında konut abone sayısının %6,1'lik bir artışla 18 milyon 982 bin 872'ye yükseldiği belirtildi. Aynı dönemde Türkiye genelinde toplam 1 milyon 97 bin 122 yeni konutun doğal gaz şebekesine bağlandığı ifade edildi.

İstanbul, yeni abone sayısında önde gelen şehirler arasında yer aldı. 113 bin 130 yeni aboneyle İstanbul, birinci sırada bulunuyor. İzmir 74 bin 79 yeni abone sayısıyla İstanbul'u takip ederken, Bursa, Ankara, Konya, Gaziantep, Tekirdağ, Kocaeli, Antalya, Balıkesir ve Aydın da abone sayısında önemli artışlar yaşandı.

Raporda ayrıca, serbest tüketici sayısının da yaklaşık olarak 60 bin kişi artış göstererek 726 bin 29'a ulaştığı belirtildi. İstanbul'da 8 bin 464 yeni serbest tüketici kaydedilirken, Bitlis, Konya, Bingöl, Ankara, Muş, Çorum, Kayseri, Bursa, Gaziantep ve Tekirdağ gibi şehirlerde de önemli sayıda yeni serbest tüketici tespit edildi.

Türkiye'deki doğal gaz abone sayısının ve serbest tüketici sayısının artması, enerji sektöründeki talebin büyümesine ve doğal gazın yaygın olarak kullanılmasına işaret ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.