Erdoğan Açıkladı! Erken Emeklilik İçin SSK Prim Gün Sayısı Düşürüldü

Erdoğan Açıkladı! Erken Emeklilik İçin SSK Prim Gün Sayısı Düşürüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı düzenleme ile sigortalıların erken emeklilik için gereken prim günü sayısı 1800'e düşürüldü. Kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile erken emeklilik için gereken prim günü sayısı düşürüldü. Yeni düzenlemeye göre, sigortalılar 1800 gün prim ödemesi yapması halinde, kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilecekler.

Erken Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar

Önceki düzenlemeye göre, sigortalıların 25 yıl sigortalılık süresinin yanı sıra 5600 gün prim ödemesi yapması gerekmekteydi. Bu şartları sağlayanlar, kadınlar için 58 yaş, erkekler için ise 60 yaşında emekli olabiliyorlardı.

Yeni düzenleme ile birlikte, sigortalıların erken emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için gereken prim günü sayısı önemli ölçüde düşürüldü. Artık 1800 gün prim ödemesi yapan sigortalılar, kadınlar için 58 yaş, erkekler için ise 60 yaş sınırına takılmadan emekli olabilecekler.

Bu düzenleme, erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen daha fazla kişinin işine gelirken, prim günü sayısının düşürülmesiyle birlikte emeklilik yaşının daha erken bir döneme çekilmesi hedefleniyor.

Erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Yeni düzenlemeye göre, kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilmeleri için 1800 gün prim ödemesi yapmaları yeterli olacak.

Erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen sigortalılar, başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapabilirler. Başvurular, sigortalıların bulundukları ildeki SGK İl Müdürlükleri ya da SGK İlçe Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Erken emeklilik hakkından yararlanmak için gereken şartlar zaman zaman değişebilir. Bu nedenle, sigortalılar en güncel bilgilere Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinden ulaşarak emeklilik başvurularını ve işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yapılan yeni düzenleme ile sigortalılar, 1800 gün prim ödemesi yaparak, kadınlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.