Erdoğan Dün Gece Canlı Yayında Duyurdu! Maaşlara Yüzde 45 Zam Verdi!

Erdoğan Dün Gece Canlı Yayında Duyurdu! Maaşlara Yüzde 45 Zam Verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayın açıklamasıyla %45 zammı müjdeledi. Milyonlarca vatandaşı etkileyen bu zam sonrasında maaşlar kaç TL oldu? En düşük maaş bile ciddi oranda arttı. Erdoğan'ın müjdesiyle birlikte ortaya çıkan maaş tablosu haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılmış olduğu ortak canlı yayında önemli açıklamalara imza attı. Erdoğan'ın açıklamalarını dinleyen milyonlarca vatandaş, ne kadar zam alacağını öğrenmek istiyor. Şimdiden önemli bir müjde de verildi. Duyuru sonrasında maaşlardaki artış miktarı ise gözler önüne serildi. En düşük maaş bile belli oldu. Bundan sonraki süreçte yeni maaş ödemelerine ilişkin nasıl bir adım atılacağını hep birlikte göreceğiz.

Maaşlar Yüzde Kaç Artacak?

Erdoğan'dan gelen açıklamada ilk olarak kamu çalışanları hedef alındı. Kamu çalışanlarının %45 oranında maaşları arttı. En düşük maaş ise 15 bin TL seviyesine çekildi. Bu olumlu haberin hemen ardından pek çok çalışanın alım gücünde önemli bir artış yaşandı. Güncel olarak diğer çalışan gruplarına ne kadar ödeme yapılacağı ise merak konusu haline geldi.

Asgari Ücretliler Zam Bekliyor

Milyonlarca asgari ücretli, artan enflasyondan şikayetçi ve ara zammı beklemeye başladı. Üstelik bu zammın Temmuz ayı öncesinde olmalarını temenni ettiklerini belirtelim. Çünkü enflasyonun artışıyla ve zamların da gelmesiyle beraber pek çok ürün eski fiyatına bulunamıyor. 2023 Ocak ayından bu yana ciddi oranda artışlar meydana gelmekte. TÜİK'in açıklamış olduğu enflasyon verileri bir yana, ENAG'ın açıkladığı veriler arasında büyük farklar var.

Memur İçin Refah Payı Gündemde

Memura yapılacak maaş zammı için ise refah payının eklenebileceği ve aynı zamanda enflasyon farkının ödenmesi gündemde. En düşük memur maaşının kamu işçisinin gerisinde bulunması ise şaşırttı. Bu nedenle memur ödemelerinde nasıl bir adım atılacağını en kısa sürede göreceğiz. Çeşitli kollarda çalışan memur için en düşük maaş 11.848 TL. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 bin TL'ye çıkarılacağına dair müjdeli bir haber vermişti. Kararın ne zaman Resmi Gazete'de yayımlanacağı ve geçerlilik kazanacağı ise belli değil.

Emekli En Düşük Maaş Artırılacak

Emekliye son olarak geçtiğimiz aylarda 7500 TL en düşük maaş olarak belirlendi. Ancak bu artış tüm emeklileri kapsamadı. Dolayısıyla atılacak adımın nasıl bir etki yaratacağını hep birlikte göreceğiz. Yeni zamla birlikte maaşın 5 haneli olup olmayacağı ise tartışılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili önemli ifadelere yer vermiş ancak net bir rakam belirtmemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.