Erdoğan Duyurdu! 9 Milyon Emekliye Yeni Bir Zam Daha Geliyor! Bakan Zam İçin Tarih Verdi..

Erdoğan Duyurdu! 9 Milyon Emekliye Yeni Bir Zam Daha Geliyor! Bakan Zam İçin Tarih Verdi..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, seçimlerden sonra yeni Meclis'in yasama faaliyetlerine başlamasıyla birlikte, 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlar için bir iyileştirme yapacaklarını söyledi. Bu kapsamda, 7.500 liranın üzerinde maaş alanlara 1000 ila 1500 lira arasında bir zam yapılacağı açıklandı. detaylar haberimizde..

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur çalışanların maaşına etkisi sınırlı olsa da memur emekli maaşına önemli ölçüde etki eden 3600 ek gösterge konusunda, "3600 ek göstergeyi, birinci dereceye gelen bütün çalışanların müktesep hakkı olarak düzenlememiz gerekir. Bu konuda kanun teklifimiz hazır" dedi.

EMEKLİYE BİR ZAM DAHA GELİYOR

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, memur ve emeklilerin Temmuz ayında alacakları zam oranı da netleşecek. Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65, Şubat ayında yüzde 3,15 ve Mart ayında ise yüzde 2,29 olarak kayıtlara geçen enflasyonun Nisan ayında yüzde 2,65 gelmesi halinde, 4 aylık SGK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 15,51, memur ve memur emeklisi zam oranı ise yüzde 13,51 olacak.

BAKAN RESMEN DUYURDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Temmuz döneminde yapılacak maaş artışları için çalışmalarını sürdürüyor. Emekli ve memurlar için refah payı artışı masada yer alırken, memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi gündemde. En düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye yükseltilmesi sonrasında, bu rakamın üzerinde maaş alanlar da zam taleplerini iletmeye devam ediyor.

Toplu sözleşme zammının yüzde 10'a tamamlanması veya refah payı artışıyla birlikte Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin zammının yüzde 19,43'e yükseltilmesi bekleniyor. Bu durumda, milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayında çifte zam alacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.