Erdoğan Yeni Duyurdu! 9 Mayısta Memur ve Emekliye Yüzde 40 Zam Yapılacak..

Erdoğan Yeni Duyurdu! 9 Mayısta Memur ve Emekliye Yüzde 40 Zam Yapılacak..

Kamu işçileri ile hükümet arasındaki zam pazarlığı sonuçlanamadı, ancak salı günü yapılacak açıklamada işçilerin ne kadar zam alacakları belirlenecek.

Bugün, 700 binden fazla kamu işçisinin zam pazarlığı için taraflar bir araya geldi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası, TÜRK-İŞ ve Hak-iş katıldı. Ancak, her iki taraf da henüz tam bir mutabakata varamadı.

KAMU İŞÇİLERİNE 9 MAYIS'TA ZAM YAPILACAK

Kamu toplu iş sözleşmesi, Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor. İşçi tarafı, 15 bin lira taban ücret ve yüzde 45 zam oranı talep ederken, hükümetin ilk teklifi 11 bin 500 lira taban ücret ve yüzde 30 zam olarak belirlenmişti. Son toplantıda ise 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam teklif edildi.

Kamu işçilerinin zam pazarlığı devam ederken, işçi kesimi seçim öncesi görüşmelerin sona ermesini bekliyor. Taleplerine uygun bir rakam bekleyen işçilerin ve kamuoyunun beklentisi, tarafların anlaşması ve zam kararının en kısa sürede açıklanması yönünde. Ancak, toplantının ardından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay henüz bir rakam veremeyeceklerini ancak salı günü kamuoyuna bir rakam açıklayabileceklerini söyledi. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da verimli bir toplantı olduğunu ancak tam mutabakata varamadıklarını belirtti.

Salı günü yapılacak açıklama, kamu işçilerinin ne kadar zam alacaklarını belirleyecek. İşçi kesimi, taleplerine uygun bir rakam çıkması için umutlu bekleyişini sürdürürken, kamuoyu da zam kararını yakından takip ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.