Ev Sahipleri Kara Kara Düşünüyor! Bakanlık Kira Sınırını Uzatmak İçin Çalışmalara Başladı!

Ev Sahipleri Kara Kara Düşünüyor! Bakanlık Kira Sınırını Uzatmak İçin Çalışmalara Başladı!

Ev sahipleri, enflasyon oranında kira zammı yapmak isterken, %25 kira zam sınırı uygulaması ile karşılaşıyor. 1 Temmuz'da sona erecek olan uygulama için süre uzatma kararı alındı. İşte bakanlığın açıklaması...

Kiralarda son dönemde yaşanan aşırı artışlar, hükümet tarafından bir sınırlama getirilmesini sağlamıştı. Yüzde 25 zam sınırı, hem kiracılar hem de ev sahipleri tarafından yakından takip edilen bir konuydu. Temmuz ayında bu uygulamanın devam edip etmeyeceği ise birçok kişi tarafından merak ediliyordu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, zam sınırına dair açıklamalarda bulunarak beklentilere cevap verdi ve sınırın bir yıl daha uzatılacağını duyurdu. Bakan Tunç, "Üzerinde çalışıyoruz, uygulama sürecek. 1 Temmuz’a yetişmezse geriye dönük işletilecek" şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemde yaşanan aşırı fiyat artışlarıyla birlikte hükümet, kiralarda yüzde 25 zam sınırını getirmişti. Bu düzenleme, ev sahiplerinin yüzde 25'ten fazla zam yapmasının önüne geçmeyi amaçlıyordu. Geçen yıl yürürlüğe giren bu düzenlemenin, bu yıl temmuz ayına kadar geçerli olması planlanmıştı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasıyla birlikte, kira zam sınırının gelecek yıl temmuz ayına kadar uzatılacağı kesinlik kazandı.

Geçmiş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Kurum da zam sınırıyla ilgili açıklamalar yaparak, "Evini fahiş fiyatlarla kiraya vermek isteyenler de var, tabii bunlar istisna. Sınırın üstündeki artışı kanunen yapamazlar. Ev sahibiniz sizden 25'ten fazla artış talep ederse bankadan kiranızı yüzde 25 olarak yatırın ve devam edin. Bu süreç geçici, piyasa oturacak. Belli desteklerimizi ve muafiyetlerimizi verdik. Piyasa normale dönecektir" şeklinde konuşmuştu.

Kiralara yüzde 25 zam sınırı getirilmesiyle birlikte ev sahipleri, yüzde 25'ten fazla zam yapma imkanına sahip olamayacaklar. Bu düzenlemeye uymayan ev sahipleriyle ilgili para cezaları ve hapis cezaları gibi yaptırım seçenekleri üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Yüzde 25 zam sınırına göre hesaplamalar yapıldığında, örneğin 8.000 TL olan bir evin kirası, bir yılın sonunda en fazla yüzde 25 oranında artış gösterebilecek ve 10.000 TL seviyesine çıkarılabilecektir. Bu da ev sahibinin en fazla 2.000 TL zam yapabileceği anlamına gelmektedir. Ev sahibi, kiracısından 10.000 TL'nin üzerinde bir kira bedeli talep edemeyecektir.

Devletin getirdiği yüzde 25 zam sınırı, hem kiracıları korumak hem de kira piyasasında dengeli bir yapı oluşturmak amacıyla uygulanmaktadır. Kiralarda yaşanan aşırı artışlar, bu sınırlama ile önlenmeye çalışılmaktadır. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasıyla birlikte, zam sınırının bir yıl daha devam edeceği belirtilmiş ve bu sürenin 1 Temmuz'a kadar uzatılamaması durumunda geriye dönük olarak uygulanacağı ifade edilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.