Japon Deprem uzmanı İstanbul’un en riskli ilçelerini tek tek açıkladı

Japon Deprem uzmanı İstanbul’un en riskli ilçelerini tek tek açıkladı

Kahramanmaraş’taki iki büyük depremin ardından gözler İstanbul’a çevrildi. Japon uzman Yoshinori Moriwaki “Zemin Hatay’daki gibi” deyip riskli bölgeleri tek tek saydı.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık iki büyük depremde binlerce canımızı yitirdik. Uzmanlar İstanbul'da büyük bir deprem olacağını öngörürken, en riskli ilçeler merak ediliyordu.

Japon uzman İstanbul'da, Hatay'daki gibi zemin sıvılaşması olan yerleri tek tek gösterdi.

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki de İstanbul'un taşınmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Moriwaki, "İstanbul'da sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılması şart. Boğaz'ın her iki yanında zeminler gayet iyi." dedi.

Moriwaki "Sarıyer, Beşiktaş, Alibeyköy, Başakşehir gibi haritada kahverengi olan bölgeler gayet iyi. Buraların zemini kayalık." dediği açıklamasını şöyle sürdürdü:

"RİSKLİ YERLERİN ZEMİNİ HATAY'DAKİ GİBİ" - "Eski Atatürk Havalimanı bölgesi, Ataköy, Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece'nin zeminleri iyi değil. Buraların zemini Hatay'daki gibi. Burada büyük bir sıvılaşma var.

Burada iyi bir temel varsa ve fore kazık kullanıldıysa binalarda bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Şimdi yeni bir proje başlıyor ve çok sayıda bina yıkılacak. Proje sonrası milyonlarca vatandaş yer değiştirecek. Ama ilk olarak risk alanı yüksek alanları halletmemiz gerekiyor. Zeytinburnu, Fatih, Kağıthane, Esenyurt bölgesinde de ciddi bir dönüşüm gerekiyor"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.