Kart Borcu Olanlara TCMB'den Üzücü Haber! 2024 Yılı Zorlu Geçecek...

Kart Borcu Olanlara TCMB'den Üzücü Haber! 2024 Yılı Zorlu Geçecek...

Kredi kartlarındaki faiz artışı sonrasında vatandaşın cebinden ne kadar çıkacağı belli oldu. Kredi kartı kullanıyorsanız dikkat...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan son dönemdeki faiz artırım kararları, ekonomik çevrelerde büyük etki yarattı. Özellikle, haziran ayından itibaren başlatılan parasal sıkılaştırma süreci, faiz oranlarının yükselmesine yol açtı. Art arda yapılan 6 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan kararlarla birlikte politika faizleri yüzde 40'a çıkarıldı. Bu oranlar, beklentilerin üzerinde bir yükseliş gösterdi.

Kredi Kartı Faizlerindeki Gelişmeler

Merkez Bankası'nın politika faizlerinde yaptığı bu artırım, kredi kartı faizlerine de yansıdı. Haziran ayında yüzde 1.36 olan kredi kartı akdi faiz oranları, alınan kararlar sonrasında yüzde 3.71'e çıktı. TCMB, 1 Aralık itibarıyla bu oranın 4.17'ye çıkması gerektiğini belirtirken, Aralık ayı için bu artışı pas geçme kararı aldı.

Bu dönemde, Merkez Bankası kredi kartı borcu olan vatandaşlara yönelik uyarılarda bulundu ve bu ay içerisinde politika faizindeki artışın kredi kartı faizlerine yansıtılmayacağını duyurdu. Ancak, TCMB'nin yılın son PPK toplantısında alacağı faiz kararıyla birlikte, Kasım ve Aralık ayındaki PPK sonuçlarını kredi kartı faizleri üzerinde toplu şekilde yansıtacağını açıkladı.

Yükselecek Faiz Oranları ve Dar Gelirliler Üzerindeki Etkisi

Piyasaların beklentisi doğrultusunda yapılacak 250 baz puanlık artışla birlikte, 1 Ocak 2024 itibarıyla kredi kartı akdi faiz oranlarının 4.40 seviyesine çıkması öngörülüyor. Ayrıca, kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranının da yüzde 5.16 olması bekleniyor.

Son altı ay içerisinde kredi kartı faizlerini üç katından fazla artıran TCMB'nin bu hamlesi, özellikle dar gelirli vatandaşlar için zorluklar yaratacak. Kredi kartı borcu olanlar için BSMV ve KKDF kesintileri de eklendiğinde, 2024 yılının başlangıcı bu vatandaşlar için oldukça zorlayıcı olabilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.