Kurban Bayramı'na 1 Ay Kala Kurbanlık Fiyatları Yüzde 100'den Fazla Arttı!

Kurban Bayramı'na 1 Ay Kala Kurbanlık Fiyatları Yüzde 100'den Fazla Arttı!

Kurban Bayramı yaklaşırken, canlı kurbanlık fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Geçen yıla göre fiyatlara yüzde 150 zam gelerek, canlı kurbanlık kilogramı 165 TL'ye yükseldi. Bu durum, kurbancıları endişelendirmekte ve bayram öncesi hazırlıklarını etkilemektedir. Örneğin, geçen yıl 46 bin TL'ye satılan 150 kilogramlık bir dana, bu sene 150 bin TL'ye kadar yükselmiştir.

Ankara Kırmızı Et Birliği Başkanı Sedat Akbulut, canlı kurbanlıkların fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 150 arttığını belirtmiştir. Canlı hayvan materyalindeki azalmanın da etkisiyle, kurbancıların maliyetleri yüzde 140 oranında artmıştır. Bu durum, vatandaşların kurban alma planlarını gözden geçirmelerine neden olmaktadır.

Buna ek olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı vekaletle kurban kesim ücretlerinde de önemli bir artış yaşanmıştır. Geçen yıla göre yüzde 164 zamlandığı belirtilen vekaletle kesim ücretleri, yurt içi için 5 bin 950 TL ve yurt dışı için 2 bin 750 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban Bayramı'na yaklaşık bir ay gibi kısa bir süre kala, vatandaşlar kurbanlık fiyatlarındaki bu büyük artışla karşı karşıya kalmıştır. Bu durum, bayram hazırlıklarını etkilemekte ve vatandaşları alternatif arayışlarına yönlendirmektedir. Kurbanlık fiyatlarındaki bu yüksek zam, kurbancıların bütçelerini zorlamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.