Mahkeme Kararı: Maske Ceza Paraları Geri Ödenecek! Paranızı Geri Almak İçin Fırsat Doğdu!

Mahkeme Kararı: Maske Ceza Paraları Geri Ödenecek! Paranızı Geri Almak İçin Fırsat Doğdu!

Anayasa Mahkemesi, pandemide maske takmadığı için para cezası ödeyenlerin iade alması için karar verdi. Resmi Gazete'de yayımlanan karar metnine göre ödediğiniz para cezalarını geri alabileceksiniz. İşte detaylar...

Pandemide belirlenen kurallar çerçevesinde maske takmadığı için para cezası alanlar için önemli bir karar verildi. 

Mahkeme kararı ile birlikte maske cezası için daha önce para ödemesi yapanların iadesine karar verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise 11 Mart 2020 - 9 Kasım 2022 tarihleri arasında uygulanan para cezalarının iptaline karar vermişti. Bu kapsamda para cezaları silinmişti. Ancak hali hazırda cezasını ödeyenler için nasıl bir adım atılacağı merak ediliyordu.

Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazın karar metni, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu gelişmeyle beraber para cezası ödeyenlerin iade alabilmesine karar verildi. Tahsil edilen idari para cezalarının iadesinin olmayacağı yönündeki ibarenin Anayasa'ya aykırı olduğu kararına ulaşıldı.

 "Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan "...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE oyçokluğuyla karar verildi."

anayasa.png

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.