MEB O Uygulamaya Son Verdi... İlkokul ve Ortaokulda Yıllar Sonra Değişiklik Yaptı!

MEB O Uygulamaya Son Verdi... İlkokul ve Ortaokulda Yıllar Sonra Değişiklik Yaptı!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ilkokul, ortaokul öğrencileri ile velilerini ilgilendiren karar açıklaması geldi. Uygulamanın kalktığı duyuruldu.

Türkiye'deki eğitim alanında uzun yıllardır var olan ve sık sık tartışmalara neden olan "sınıf annesi" uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni kararıyla son buluyor. Bakanlık, bu uygulamanın eğitimin kalitesini olumsuz etkilediğini ve pedagojik prensiplere uymadığını vurgulayarak, bu pratiğin sonlandırılması için tüm valiliklere ve ilgili okullara yönergeler gönderdi.

Sınıf Annelik Uygulaması Kalktı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer imzalı resmi bir yazıda, sınıf annelerinin para toplama, ders materyali sağlama konusunda taleplerde bulunma ve derslere müdahale gibi durumlarının altı çizildi. Öğrencilerin görüntülerinin kaydedilmesi gibi sorunların da gündeme geldiği belirtildi.

Bu karar, 81 ilin valiliklerine ulaştırıldı. MEB'in kararının altında, öğretmen dışındaki kişilerin eğitim süreçlerine müdahalesinin eğitim kalitesini düşürdüğü yönünde bir görüş yatıyor. Okullar, bu konuda uyarılarak gerekli önlemleri almakla sorumlu tutuldu.

Sınıf anneleri tarafından oluşturulan gruplaşmalar, öğretmenlerden ayrıcalıklı muamele talepleri ve yüksek meblağlarda para toplama gibi uygulamalar eğitim camiasında eleştirilere yol açmıştı. Bu uygulamanın kaldırılması, eğitim alanında çoğunlukla olumlu tepkilerle karşılandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.