Meteoroloji Sel Baskını Uyarısını Yaptı! Sağanak Yağışlar Yaz Mevsimini Unutturdu!

Meteoroloji Sel Baskını Uyarısını Yaptı! Sağanak Yağışlar Yaz Mevsimini Unutturdu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen açıklamada hava durumu ve sel baskınlarına yer verildi. Vatandaş uyarıldı ve belirlenen bölgelerde dikkatli olunması çağrısı yapıldı. 10 Haziran güncel hava durumu...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, 10 Haziran'da ülkemizin genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Afyonkarahisar, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Özellikle öğle saatlerinden sonra İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Çankırı, Kırıkkale, Ardahan ve Kars çevreleri ile Ankara'nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli yağışlar görülebilir.

Hava sıcaklıkları ise İç Ege bölgesinde 2 ila 4 derece artarken diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak ve mevsim normalleri civarında seyredecek.

Rüzgar genellikle kuzeyli olacak, Akdeniz kıyıları ve doğu kesimlerde ise güneyli yönlere hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Vatandaşların dikkatli olmaları gereken nokta ise öğle saatlerinden sonra İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Çankırı, Kırıkkale, Ardahan ve Kars çevreleri ile Ankara'nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli yağışların beklendiği ve sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğidir.

Bölgelere göre hava durumu değerlendirmelerine bakıldığında, Marmara bölgesinin parçalı ve az bulutlu olacağı, Ege bölgesinin parçalı ve az bulutlu ancak iç kesimlerinde yer yer çok bulutlu olacağı ve Afyonkarahisar çevrelerinde öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel sağanak yağışların görüleceği tahmin ediliyor. Akdeniz bölgesinde ise parçalı ve az bulutlu bir hava beklenirken zamanla yer yer çok bulutlu olacak ve iç kesimlerinde öğle saatlerinden sonra yerel sağanak yağışlar görülecektir.

İç Anadolu bölgesinde parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor. Özellikle Eskişehir hariç bölgenin genelinde öğle saatlerinden sonra yerel sağanak yağışlar bekleniyor. Ankara'nın doğu ilçelerinde ise sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar kuvvetli olması bekleniyor. Konya, Yozgat ve diğer bölgelerde de öğleden sonra ve akşam saatlerinde yerel sağanak yağışlar görüleceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz bölgesinde parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor. Karabük ve Kastamonu çevrelerinde öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde ise parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Bölge genelinde aralıklı ve yerel olarak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüleceği tahmin ediliyor. Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli yağışlar görülebilir.

Doğu Anadolu bölgesinde parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor. Sabah saatlerinden sonra bölge genelinde aralıklı ve yerel sağanak yağışlar bekleniyor. Ardahan ve Kars çevrelerinde öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuvvetli yağışlar görülebilir.

Hava durumu değerlendirmelerine göre, Erzurum'da parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor ve öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlar görülebilir. Iğdır'da da parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor ve öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlar bekleniyor. Kars'ta ise parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülüyor. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde yerel olarak kuvvetli yağışlar görülebilir. Malatya'da da parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor ve öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlar görülebilir.

Bu doğrultuda, hava durumunun dikkatle takip edilmesi ve sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması önemlidir. Vatandaşların güvenliği için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarını dikkate almaları ve yetkililerin talimatlarını izlemeleri önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.